Mlade talenty

Zdeněk Jelínek: V každém žákovském družstvu máme několik talentů

22.05.2009 | Redakce
 

Po trenérech přípravky jsme tentokráte vyzpovídali trenéra U15 Zdeňka Jelínka. Jak vidí budoucnost fotbalového klubu MFK OKD Karviná? Jak hodnotí sezónu? Jaká je jeho filozofie? I na tyto otázky nám tento zkušený kouč odpověděl.

 

Do konce soutěže zbývají čtyři kola. V nich hrajeme třikrát venku (Šardice, Slovácko, Hlučín) a doma s vedoucím Baníkem. S jakým bodovým ziskem byste byl spokojen z těchto zápasů?
Je pravdou, že ve skutečnosti máme do konce soutěže ještě domácí utkání s Brnem, které bylo odloženo na 3.6. z důvodu nemoci hráčů hostujícího týmu. Budeme tedy hrát třikrát venku a dvakrát doma. Každý z nás trenérů je asi svým způsobem maximalista, tedy doufá v plný bodový zisk. Určitě v tomto případě nebudu jiný, ale my si v současné chvíli konečně můžeme dovolit hledět především na to, abychom dali chlapcům v průběhu mistrovských zápasů více volnosti a možnosti improvizovat a učit se. Naším dalším cílem je dát prostor i hráčům , kteří se na hřišti tak často neobjevovali, aby nás měli možnost přesvědčit o svých kvalitách a sami si na sobě ověřili, jestli jsou na této úrovni schopni hrát. Určitě testovat a improvizovat nebudeme v utkáních s Baníkem Ostrava a Brnem, protože jsou to utkání pro nás velice prestižní, ale také proto, že nám především podzimní utkání v Brně vůbec nevyšlo a chtěli bychom si tak napravit reputaci.

Jaký cíl jste si dali před sezónou a jak ho plníte?
Asi to nebude znít nějak ambiciózně, ale hlavním naším cílem před sezónou byla záchrana v soutěži, tak jak tomu bylo v letech předešlých . Já osobně s družstvem pracuji druhou sezónu, takže jsem jeho skutečnou sílu v koutku duše viděl někde kolem pátého místa. Na počátku podzimní části se v družstvu sešlo mnoho komplikací, především těch zdravotních, jejichž vyvrcholením bylo již zmiňované utkání v Brně. Myslím si, že hlavní cíl tedy splněn máme a jak moc se nám podaří naplnit mé tajné přání, uvidíme v blízké budoucnosti…

Na jaře jste dokázali vyhrávat s družstvy, která jsou tabulkově na úrovni Karviné, či pod ní. Znamená to, že výše postavená družstva jsou na tom kvalitativně lépe, když nás poráží?
Máte pravdu, bodově jsme uspěli s družstvy, která se pohybují tabulkově v naší blízkosti. Ale pokud se podíváme podrobněji na utkání se špičkou žákovské ligy (družstvy Olomouce a Vítkovic), rozhodně jsme nepropadli a nemyslím si, že bychom na tom byli až tak špatně. Je pravdou, že tato družstva nás převyšují většinou v úrovni zvládnutí herních činností jednotlivce, ve hře jeden na jednoho…Ale určitě nebyl nějak výrazný rozdíl v přímé konfrontaci na hřišti . S Olomoucí jsme na jaře sehráli asi naše nejlepší utkání a myslím si, že jsme si zasloužili za tak kvalitní výkon minimálně bod. Branku ovšem vstřelil pouze soupeř a tak byl šťastnější. Ve Vítkovicích jsme opět svůj tlak z úvodu utkání brankově nevyjádřili a soupeř nás potrestal z pokutového kopu. V závěru zápasu skóroval z brejku, jenomže to už bylo v době, kdy jsme hráli vabank. Pokud to mám nějakým způsobem shrnout, prohráváme především proto, že naši chlapci nejsou výrazněji úspěšní v koncovce - šance si vytváříme, ale bohužel je neproměňujeme. Mnohdy je brzdí také jejich psychika – někdy je velice těžké přesvědčit hráče o tom, že jsou stejně schopní, že proti nim nastupují hráči stejně staří „z masa a kostí„ a když si to konečně uvědomí, bývá často pozdě.

Na které hráče spoléháte? Vidíte mezi ostatními mládežníky někoho s výrazným talentem?
Myslím si, že máme v družstvu několik výrazných individualit, ale jestli se někdo z nich prosadí je otázkou mnoha okolností… O některé z těchto hráčů mám opravdu strach, protože nevěnují adekvátní pozornost tréninku, nejsou ochotni na sobě tvrdě pracovat a už vůbec nehovořím o tom, jak přistupují ke škole a k plnění si základních povinností. Velice dobře se jeví brankář David Dočekal, určitě jde výkonnostně nahoru a je oporou týmu . Z obránců mají nejstabilnější výkonnost Petr Helis a Lukáš Toman, v záložní řadě je velkým „dříčem a srdcařem„ Dominik Blaho a z útočníků bych zmínil především Jakuba Legierského. V každém žákovském mužstvu máme několik opravdových talentů, ale jejich výčet by byl zdlouhavý a určitě bych na někoho mohl zapomenout a to by mě opravdu mrzelo. Takže zůstanu pouze u hodnocení svých chlapců .

Je zapotřebí hledět do budoucna. Máte rozpracovánu filozofii, kam by se měla mládež ubírat?
Vzhledem k tomu, že s mládeží pracuji už dlouhá léta, tak svou filozofii určitě mám. Myslím si, že určité drobnosti se mi už v praxi podařilo realizovat. Jestli to je, či není ku prospěchu věci, nechám posoudit jiné . Určitě bychom měli dát opravdu prostor chlapcům, kteří to s fotbalem myslí vážně. Ta poctivost se nám v budoucnu rozhodně vrátí, ale od nás to vyžaduje i určitou míru trpělivosti. Nesmíme rozhodně ustoupit od všestranné přípravy. V praxi mám ověřeno, že hráčům v žákovském věku tento typ přípravy maximálně vyhovuje. Brzká specializace a zvyšování objemů tréninků jsou na škodu .

Trenér přípravky Radek Adamczyk v rozhovoru pro náš web řekl, že klub udělal velký krok dopředu v práci s mládeží. Jak to vidíte vy?
Plně se k názoru svého kolegy přikláním, ale asi bych to formuloval trochu jinak. Klub vytvořil a stále vytváří podmínky pro zkvalitnění tréninkového procesu. Můžeme tuto cestu dokumentovat několika kroky. Velkým pozitivem je zkvalitnění trenérských kádrů. Podíváme – li se pod drobnohledem na trenéry přípravek, kde to všechno začíná, zjistíme, že v každé kategorii máme opravdové odborníky a nadšence. Je konečně vidět nějaký systém a jsou na světě také první úspěchy. Samozřejmě bych na této úrovni chtěl připomenout, že na tak zdárném vykročení našich nejmladších fotbalistů má kromě vedení oddílu a trenérů velký podíl také Honza Laštůvka, který svým jménem a sponzoringem tuto kategorii zaštítil (projekt Laštůvkovy akademie). Já bych mu touto cestou chtěl vyjádřit dík. Změny v žákovské kategorii jsou viditelné jak na úrovni klubu, tak i „mimo„ klub. Mám na mysli naši fotbalovou školu – ZŠ Dělnická. V letošním roce se nám podařilo s vedením školy konečně dát do provozu sportovní třídy, tak jak jsme si to představovali. Problémy samozřejmě jsou, byli a budou, ale jejich řešení vždy proběhlo ke spokojenosti hráčů, rodičů, trenérů i učitelů. Jen bychom potřebovali v letošním roce na tuto práci navázat otevřením sportovních tříd v nižších ročnících ( 3. – 5. třídy ) a zároveň posílit účast dívek z házenkářského oddílu Sokol Karviná. Myslím si, že to jsou věci, které jsou prioritní pro běh školy. Chlapci přítomnost dívek ve třídách nejen vyžadují, ale jednoznačně potřebují . Vše vypadá velice slibně, protože vedení školy je nám opravdu nakloněno a velice dobře se nám vzájemně spolupracuje. Potěšitelný je samozřejmě i posun v materiálním vybavení jednotlivých areálů a celková organizace tréninkových jednotek. Protože jsem člověk , který bývá často optimisticky naladěn, vidím optimisticky i budoucnost karvinské mládeže . V současné době se v této kategorii opravdu pohybuje celá řada fundovaných lidí a to doufám, znamená příslib lepších fotbalových zítřků MFK OKD Karviná.

• U10 čeká ve středu kvalifikace
včera - Kvalifikační turnaje Ondrášovka Cupu pokračují pro kategorie U10! Ve středu se na Kovoně představí osmička týmů od 10 hodin!

• STOPka pro Petráně
před 2 dny - Trest zastavení činnosti na jedno utkání dostal od DK LFA útočník Michal Petráň za vyloučení po 2 ŽK v duelu na Spartě. Znamená to, že domácí duel se Slováckem v neděli 20. října vynechá!

• Víkendové výsledky týmů MFK
před 3 dny - Příbram-U19 4:2, U18-Havířov 7:0, Příbram-U17 2:1, U16-Havířov 6:3, Jihlava-U15 5:1, Jihlava-U14 1:2, U13-Vítkovice 2:8, U12-Vítkovice 2:14, Lokomotiva Petrovice-U11 6:1 Kopřivnice-st.žáci B 2:3, Kopřivnice-ml.žáci B 3:4.

• S Jabloncem 3. listopadu
10.10. - 15. kolo FORTUNA:LIGY budou hrát Karvinští před svými fanoušky v neděli 3. listopadu od 14:30 hodin proti FK Jablonec. Předprodej vstupenek na toto utkání začne v úterý 22. října!

• Výhra U17 2:0!
10.10. - Ligoví dorostenci U17 zvládli dohrávku s Českými Budějovicemi výborně a získali tři body za vítězství 2:0 po gólem Vraje a Molitorisze.

• Postup U9, naopak U8 končí
9.10. - První dva kvalifikační turnaje Ondrášovka Cupu přinesly pro karvinské týmy poloviční úspěšnost. Zatímco tým U9 si postup vybojoval z třetího místa, tým U8 skončil osmý a finálový turnaj si nezahraje. Podrobnosti ke kvalifikacím najdete ZDE.

• U17 dohrává proti Dynamu
9.10. - Dohrávku 1. kola má před sebou tým U17. Dnes od 14:30 hodin začne utkání proti Českým Budějovicím. Duel je v plánu odehrát na umělé trávě SC Kovona.

• Ve středu otevřený trénink
8.10. - Předzápasový trénink reprezentační jednavacítky bude ve středu od 15:30 hodin otevřen široké veřejnosti. Vstup bude hlavním vchodem Městského stadionu v Karviné-Ráji a otevřena bude hlavní tribuna.

 
 
 
 
 
Podpora EU
 
Fanshop
 
Pronájem sportovišť
 
Rodiče pozor!!
 
 
 
Copyright © 2007-2019
MFK Karviná a.s. & eSports.cz s.r.o.
» Informace o autorských právech
» Kontakt
 
 
 
FanClub

Generální partner

OKD
 

Hlavní partneři

Veolia Energie ČR
 
Asental
 
MĚSTO KARVINÁ
 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
 
Adidas ČR spol. s.r.o.
 
Fortuna
 
Tesla hlavní
 
msem