Generální partner
Světlý režim
12. červen 2013

Trenér Josef Mazura hodnotí jarní část soutěže

Čtvrt roku působí na lavičce Karviné Josef Mazura. Nutno podotknout, že jeho mise je úspěšná. V jedenácti utkáních pod jeho vedením vyhráli Karvinští hned sedmkrát. Před pár dny byl také serverem fnliga.cz zvolen nejlepším trenérem měsíce května.

Trenére, tým jste přebíral koncem března. Najednou se začalo vyhrávat i střílet branky. V čem tkvěla ta změna?

Když se mužstvu nedaří, tak je to většinou o psychice a rozpoložení těch hráčů. Jsem tady tři měsíce a vím, že ta kvalita tady je. Chtělo to však zlomit jedním zápasem. To se povedlo na hřišti Táborska, poté jsme tuto výhru potvrdili v derby s Opavou.

Upínali jste se tedy jasně k prvnímu zápasu pod vaším vedením?

Ano. Proti Táborsku to bylo nesmírně důležité. V první půli jsme tam nehráli žádný super fotbal. Naštěstí jsme se ve druhé půli dostali do vedení a kluci se uklidnili. Celkově ten zápas vzali kluci hodně zodpovědně. Ale také nám pomohlo štěstí.

Vám se však podařilo probudit ofenzivní činnost. Z jedenácti odehraných zápasů jste pouze v Mostě vyšli střelecky naprázdno. Mimo jiné jste dali sedm branek HFK Olomouc nebo pět Opavě. Do té doby však bylo střílení branek velkým problémem.

To máte pravdu, ale není to jen o útočné fázi a střílení branek. Základem je vždy dobrá obrana. Tam jsme si vytipovali pár hráčů. nejprve na pozici levého obránce hrál Kuba Hottek, poté jsme tam vrátili Tomáše Knötiga. prvotním úkolem bylo stabilizovat obrannou čtveřici. dalším Důležitým faktorem byla štítová dvojka Hottek a Vaněk. Toto spojení fungovalo velmi dobře. Navíc se nám rozstřílel Vláďa Mišinský, který se trefil osmkrát. Jednoduše řečeno to bylo jedno s druhým.

Hodně branek jste dali ze standardních situací.

Nezastírám, to nám ohromně pomohlo. Hlavně proti Opavě. Ale to k fotbalu patří.

Kdybyste měl jmenovat nejplatnějšího hráče, kdo by to byl?

Nechtěl bych jmenovat jednotlivce. Všichni šli hodně nahoru.

Na jaře jste odkoučoval jedenáct utkání. Který byl podle vás nejpovedenější?

Asi ten domácí proti HFK Olomouc. Vyhráli jsme 7:1. Bylo to o rychlých gólech. Po dvou brankách jsme se uklidnili a i nadále se nám dařilo využívat nabídnuté příležitosti. Byl to zápas, ve kterém nám vyšlo úplně všechno a do čeho jsme kopli skončilo v síti.

Konečné deváté místo znamená až umístění ve druhé polovině tabulky. Nyní už můžeme pouze spekulovat, ale přeci jen. Do jaké míry ovlivnil závěr soutěže disciplinární trest pro Vladimíra Mišinského, který dostal stopku na tři zápasy po vyloučení v Mostu?

Opravdu hodně. Věřím, že s ním bychom na tu horní půlku tabulky dosáhli. Bohužel se nám Vláďu nepodařilo nahradit. První alternativou byl Aleš Besta, ten ale bohužel marodil. Poté jsme museli sázet na mladého Kubu Legierského. Ten však není vyhraný. Musí nasbírat zkušenosti a ještě přidat.

Na konci sezóny jste však dal příležitost i dalším mladíkům. V Pardubicích si odbyl premiéru sedmnáctiletý Erik Puchel a ve Zlíně o rok starší Lukáš Kurušta. Jak je hodnotíte?

Na Lukášovi bylo ve Zlíně během prvního poločasu vidět, že byl hodně nervózní. On i Erik Puchel však ty předpoklady mají. Ve svých mládežnických kategoriích vynikají. Ale dospělý fotbal je samozřejmě něco úplně jiného. Je to složitější, ale mají na to. Jen musí dál makat.

Každopádně jste dal dalším mladým jasný signál k tomu, že šanci mohou dostat, je to tak?

Je to přesně tak. Když budou dobře pracovat, tak přeci pro ně nemusí být druhá nejvyšší soutěž konečná. Pro každého fotbalistu by měla být vrcholem reprezentace. Tak by měli mladí přemýšlet a snažit se být lepší a lepší.

V Pardubicích dostal šanci také poprvé v karvinských barvách brankář Pindroch.

O něm jsme věděli, že má něco odchytáno ve slovenské lize za Banskou Bystrici, takže to není žádný zajíc. Pokud i nadále bude poctivě pracovat, tak má šanci.

K poslednímu utkání do Zlína vás přijeli podpořit i fanoušci a byli po celý zápas slyšet. Bylo to pro vás příjemné překvapení?

Byli super. To samé i při domácích zápasech. Sice nám u některých nepřálo počasí, ale to už neovlivníme. Touto cestou bych jim chtěl poděkovat za náklonnost a podporu. Věřím, že v nadcházející sezóně budou chodit ještě v hojnějším počtu. Ale k tomu musí samozřejmě přispět i kluci na hřišti. Pokud se nám bude dařit, fanoušci přijdou. To platí všude.

V hlavě také určitě máte případné posily. Můžete aspoň něco prozradit?

Zatím bych nic neříkal. Můžu jen říct, že bychom chtěli posílit tak, aby ti hráči byli připraveni naskočit okamžitě do sestavy bez nějakého dlouhého zkoušení.

A na závěr ještě musíme připomenout vaše individuální ocenění. Serverem fnliga.cz jste byl vyhlášen trenérem měsíce května. Co tomu říkáte a překvapilo vás to?

Já takové ankety berou s velkou rezervou. Teď jsem trenérem měsíce a před pár měsíci jsem zase podle mnohých neměl ani na to, abych vůbec mohl trénovat. Tak to prostě chodí.

Rozhovory Rozhovory
so 23.5. | redakce

Kire Markoski po podpisu smlouvy: Česká liga je kvalitní soutěž!

Je to pár dnů co ofenzivní univerzál Kire Markoski ze Severní Makedonie podepsal v Karviné smlouvu. V rozhovoru vzpomíná na úspěch s Trnavou nebo prozrazuje, že dal i na doporučení svých tehdejších spoluhráčů, kteří jsou momentálně už opět jeho parťáky...

út 28.4. | redakce

Fanoušek Realu Madrid Vladimír Neuman: Nová smlouva po premiéře? Náhoda!

S fotbalem začínal v nedalekých Albrechticích a do Karviné přišel v žákovském věku. Dvacetiletý brankář Vladimír Neuman dojíždí denně z Havířova – s dlouhodobou smlouvou v kapse. Talentovaný gólman totiž před pár dny podepsal novou smlouvu.

pá 24.4. | redakce

Martin Šindelář: Těšili jsme se na sebe!

Stoper Martin Šindelář mluví za celou kabinu a říká, že je rád za obnovenou tréninkovou zátěž přímo na trávníku. Tým využívá skvěle připravených ploch na Bažantnici a ve Sportovním centru Kovona.

út 21.4. | redakce

Petr Mašlej: Tréninky musíme zpestřovat, aby hráče bavily

Dočkali se, konečně jsou na hřišti. Karvinští se od pondělí připravují na restart soutěže. Nejen o konkrétní náplni tréninkových jednotek mluvil v rozhovoru před prvním tréninkem asistent hlavního trenéra Petr Mašlej.

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo
Děkujeme Nadaci ČEZ za podporu mládeže
Nadaci CEZ
Děkujeme České unii sportu za podporu prostřednictvím projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI
Ceske unii