Generální partner
Světlý režim
9. srpen 2013

Trenér U13 Lumír David: Před kluky smekám

O víkendu vyvrcholil projekt Fair play Tour Karviná 2013. Právě o této akci jsme si povídali s trenérem žákovského týmu U13 Lumírem Davidem.

Co klukům výměnný pobyt, kdy týden bydleli, trénovali a podnikali různé akce se svými protějšky ze Slovanu Bratislava, dal? Líbil se jim?

Tyto projekty by měly mít tradici. Všem klukům to do života může dát strašně moc. Mimo to potkali nové přátele a kamarády. Dva tři dny trvalo než se rozkoukali a začali se s hráči ze Slovenska bavit, ale postupem času už to bylo mezi nimi výborné a bavili se bez problémů mezi sebou i na pokojích. Myslím, že se z nich stáli kamarádi.

To bylo vidět na víkendovém turnaji…

Ano, přesně tak. Kluci si navzájem přáli a ti naši Slovanu fandili i ve finále proti Žilině. Bylo to opravdu hezké. Cíl, který tato akce měla splnit, se podařilo uskutečnit. Když takové projekty budou častěji, tím lépe.

V půlce toho týdne proběhl přípravný zápas mezi oběma celky. Ani při něm nebyla vidět nějaká nezdravá rivalita.

To byl obyčejný přátelák, který probíhal v duchu každého jiného zápasu. Bylo to bez problémů. Slovan ukázal velkou kvalitu.

Jak se vám vůbec zamlouval tým Slovanu Bratislavu? Přeci jen se taky snaží hrát kombinačním stylem a ne pouze nakopávat balóny, což je vám určitě blízké.

Máte pravdu. Jde vidět, že trenéři to vedou správným směrem. Je to slovenský velkoklub kam chodí nejkvalitnější hráči. Bezesporu mají rovněž kvalitní zázemí. Co se týče kádru, tak ať na hřiště nastoupil kdokoliv, tak byli neustále nebezpeční.

Jaké ohlasy jste zaznamenal od samotných malých fotbalistů?

Líbilo se jim všechno. Asi nejvíc ten Landek Park a beseda s Admirem Vladavičem. Pro ně je to ikona, protože Admir je v Karviné oblíbený. Navíc prošel spoustu klubů a zahrál si také Ligu mistrů. Na to všechno kluci slyší.

Neméně zajímavá byla přednáška o nástrahách moderní doby. Jak na toto reagovali?

Od psychologa se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. I když samozřejmě to nemělo takový ohlas, jako ostatní aktivity. Ale určitě se u toho nenudili.

Celý projekt vrcholil dvoudenním turnajem. Celkové osmé místo je zklamáním?

Všichni mohli vidět, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Stačil nám bod s Lodží, v poločase jsme vedli. Bohužel nepodařilo se. Věřili jsme si na solidní umístění, ale soupeři byli opravdu kvalitní. Přiznám se, že jsem absolutně nevěděl co očekávat například od Mladé Boleslavi.

Právě Boleslav jste v sobotu porazili…

To byl parádní zápas. Kluci hráli fantasticky v tom vedru, které však bylo pro všechny stejné. Poté jsme podlehli Zbrojovce Brno, která nakonec skončila nejlépe ze všech českých družstev.

A potom přišla ta nešťastná porážka od Lodže.

My jsme samozřejmě věděli, že nám stačí neprohrát, ale nechtěli jsme tím hráče zatěžovat. Vždycky hrajeme na výhru a nekalkulujeme. Hráli jsme svou hru a to se nám možná vymstilo. Kdybychom tu remízu chtěli udržet, tak jen odkopáváme míče. To jsme však nechtěli.

Třetí místo ve skupině zaručovalo sobotní boje o 5.-8.místo. Nejprve jste narazili na Baník Ostrava, poté na Mladou Boleslav, kterou jste však už podruhé neporazili.

V neděli už takřka o nic nešlo. Brali jsme to jako přípravné zápasy. Ale porazit Baník je pro nás vždycky velkou motivací, ať už jde o ostrý zápas či přátelák. Bohužel jsme zápas začali velkou chybou a tím se Baník chytil. V posledním utkání už na nás byla znát velká únava. Ale před všemi smekám! Celý týden a zvlášť turnaj v tropických teplotách zvládli výborně.

Jak moc chyběl v sobotních zápasech Jan Holzer?

Honza chyběl moc. Patří mezi nejlepší hráče, ale bohužel ho postihla nějaká viróza. V neděli se už cítil lépe, proto hrál. Když takový hráč chybí, tak je to znát.

Překvapil vás celkový vítěz turnaje, bratislavský Slovan?

Nepřekvapil. Za ten týden jsme se nějak poznali a mají opravdu velkou sílu. Ale celý turnaj byl vyrovnaný. O postupujících se rozhodovalo v posledních zápasech základních skupin. Slovan však vyhrál zaslouženě.

YouTube YouTube

Tiskovka po zápase v Liberci

Kouč Juraj Jarábek hodnotil mezi novináři utkání v Liberci, kde jeho tým prohrál 0:3.

Rozhovory Rozhovory
po 20.1. | redakce

Bolek: Nabídka Karviné mě potěšila, na jaře musíme zachránit ligu

Do přípravného utkání ještě po svém příchodu nenaskočil, ale je v tréninkovém procesu. Zkušený gólman Petr Bolek si zvyká na nové spoluhráče v kabině a těší se na jarní část FORTUNA:LIGY.

čt 16.1. | redakce

Milan Rundić: Je to celkem makačka

Nejprve v úterý zaujal nevídaným gestem fair play, o den později se vrátil do Trenčína, kde strávil krásnou část kariéry, protože se tam dvakrát radoval ze zisku ligového titulu. Milan Rundić stihl během dvou dnů plnou zátěž, tedy 180 minut.

út 7.1. | redakce

Jarábek: Prvních deset dnů se bude hodně běhat

Zimní dril začal! Trenér Juraj Jarábek přivítal své svěřence v pondělí po obědě a hned se s nimi dal do práce. Jaké budou nejbližší dny? Kolik prostoru dostanou testovaní hráči? Co říká na adresu svého nového asistenta?

út 31.12. | redakce

Pavel Dreksa: Hlavně, ať se nepotkáme v baráži!

V půlce prosince bylo oficiálně oznámeno, že stoper Pavel Dreksa v Karviné po čtyřech a půl letech končí. V posledním rozhovoru se rozpovídal o karvinské štaci, kterou si zpříjemnil v Ázerbájdžánu. Vysvětlil také, proč se rozhodl pro Zbrojovku a nezapomněl poděkovat celému klubu.