Mlade talenty

Lubomír Vlk: Zachránili jsme se, ale sezónu nehodnotíme kladně

05.06.2019 | redakce
 

Lubomír Vlk: Zachránili jsme se, ale sezónu nehodnotíme kladně Velký rozhovor se sportovním ředitelem MFK Karviná Lubomírem Vlkem o nástrahách, strastech i radostech v sezóně 2018/2019…

 

Celý klub i fanoušci byli opět jako na trní až do závěrečného zápasu, zda se v Karviné bude hrát nejvyšší soutěž i dál. Opět se to podařilo. Jaká byla karvinská sezóna FORTUNA:LIGY 2018/2019 z vašeho pohledu?
Byly to opět neskutečné nervy. Pamatuji si, jak jsem minulý rok řekl, že bych to už nechtěl znovu zažít a nám se to „povede“ téměř na den přesně a ještě na stejném místě zopakovat i s úspěšnou tečkou. Až na pár pozitivních výjimek ale nemůžeme sezónu hodnotit kladně. Byla nepovedená a my si musíme vyhodnotit, proč tomu tak bylo.

Můžete už teď zmínit a přiblížit některé příčiny?
Když se vrátíme do loňského léta, tak jsme nedotáhli příchod několika hráčů, které jsme měli rozjednané. Kádr nebyl tak kvalitní, jak jsme si představovali. To byl podle mě ten nejzásadnější problém. Musíme zmínit také zranění klíčových hráčů či vražedný los. Ale o tom jsme se bavili už v zimě. Nemáme tak široký kádr, když přijdou těžší zranění, tak to může být až smrtelné. Na podzim jsme měli velký problém v obraně, vypadli nám stopeři, hodně se to tam měnilo a dostávali jsme příliš laciných gólů. Když se tam chytil Filip Panák, tak se těžce zranil. Na jaře se vrátil Pavel Dreksa, ale moc toho neodehrál a zase si přivodil zranění. Na konci nám chyběl i Honza Moravec. Oba nebudou ani na začátku nové sezóny. 

V zimě jste přivedli několik hráčů, výrazněji se však prosadil pouze stoper Milan Rundić.
Byli tady noví trenéři a na českém trhu nebyli hráči k mání, proto jsme vsadili na trenéry, kteří si přivedli fotbalisty, které dobře znali. Stojím si za tím, že ti kluci jsou kvalitní, problémem bylo, že skoro nehráli. To nikdy není ideální. O Milanovi jsme věděli, že to je kvalitní fotbalista, ne nadarmo byl jedním z nejlepších stoperů ve slovenské lize. Vedle Pavla Dreksy se v těch několika málo zápasech na hřišti chytil! Jsem přesvědčený, že kdyby spolu hráli déle, tak by vytvořili hodně kvalitní stoperskou dvojici.

Jak se díváte na ofenzivu?
Musím říct, že máme fantastické statistiky, co se týče vstřelených gólů – Wágner třináct tref, Budínský devět a Guba osm. Ale samozřejmě postupem času přišla zranění nebo karty a konkurence tam chyběla – to je jasné. Odehráli jsme sedmatřicet zápasů, to je vysoké číslo. 

Jarní část jste odehráli vlastně s jediným klasickým útočníkem. Nebyl to risk?
To se nám také moc nepovedlo. V zimě jsme chtěli, aby se Eric Ramirez šel tzv. „vykopat“, odešel do Senice a dařilo se mu tam. K Tomáši Wágnerovi jsme přivedli jako alternativu Christiana Kouakoua, ale tento krok se vůbec nevydařil a v průběhu května jsme se s ním rozloučili.

V polovině března zamířil do Karviné František Straka a dostal od vedení klubu jasné zadání – zachránit ligu.
Jeho příchod vnímám jako obrovské plus. Okamžitě změnil atmosféru v celém klubu, nejenom v kabině. Klima se změnilo od prvního okamžiku, kdy vešel do dveří. Jsem rád, že bude pokračovat i v nové sezóně. Splnil úkol, zachránil FORTUNA:LIGU, a fanoušci ho milují.

Sedmatřicet zápasů je velká porce. Plno hráčů dohrávalo se sebezapřením. Může to být částečná omluva za nadstavbu, ve které tým čtyřikrát z pěti utkání prohrál? 
Ano, je to tak. Kádr nebyl zdravotně v pořádku. My jsme to ale nikde nechtěli ventilovat nebo si dokonce stěžovat. Víme, že fanoušci houfně hlavně v diskuzích na klubovém facebooku probírali, proč jsme v nadstavbě nehráli tak kvalitně jako ke konci základní části, ale znovu říkám, že jsme nechtěli tyto zdravotní problémy nikde ventilovat. Snad to lidé pochopí. Před některými hráči ale smekám klobouk. Odvetu v Jihlavě hráli se sebezapřením, na hranici možností. Problémy měli Ba Loua, Wágner nebo Rundić. Zvlášť před ním klobouk dolů, protože jeho kotník po prvním barážovém utkání vypadal jak balon. Bylo to o vůli a kluci do toho opravdu dali všechno.

Najdete kromě záchrany nějaká pozitiva na právě skončené sezóně? 
Stoprocentně jde o zapracování našich odchovanců a kluků z juniorky. Začal chytat Pastornický, pravidelně hráli Smrž s Lingrem – skvělé! Při zdravotních problémech na konci sezóny jsme sáhli do juniorky a ukázali na Fokaidise, Walu a Putyeru. Je v nich velký potenciál, uvidíme dál. Rád bych se zastavil právě u Olivera Putyery. Povídejte.
Je famózní, jak se s tím popral. I pro zkušeného hráče není nic jednoduchého jít to zápasu, ve kterém jde o všechno. Byl to pro něj teprve druhý prvoligový zápas, ale zvládl to a pogratuloval jsem mu.

Dalším velkým pozitivem je přínos a forma Ondřeje Lingra, který je aktuálně na srazu reprezentační jednadvacítky. Souhlasíte?
Potvrdilo se, co tvrdím delší dobu. Pokud bude pravidelně hrát, tak se tam dostane. Moc to Ondrovi přeju, protože on je hráč, který fotbalu dává absolutní maximum. Je vidět, že i z Karviné se dá dostat do jednadvacítky a může být pro další hráče vzorem.

Radost vám jistě musel udělat tým na pražské Letné, odkud si odvezl zaslouženou výhru 3:1.
Už teď je toto vítězství nad Spartou zapsané v klubové kronice zlatým písmem, navíc se jednalo o výhru naprosto zaslouženou. Spartu jsme jasně přehráli. Musím uznat, že jako aktivní hráč jsem na Spartě nikdy ani nebodoval (smích). Společně s dalším jasným vítězstvím proti Baníku mi toto udělalo na jaře velkou radost.

V polovině července startuje další sezóna, pro MFK Karviná už čtvrtá prvoligová. Na jakých postech budete chtít posílit?
Musíme přivést do každé řady jednoho až dva hráče. V tuto chvíli ale nechci být konkrétní.

Několik kmenových hráčů je na hostování. Jak to bude s nimi?
Určitě se zapojí do přípravy. Trenér Straka je chce všechny vidět a dostanou šanci. Konkrétně se bavíme o Tomáši Weberovi, Eriku Puchelovi, Ericu Ramirezovi a Luboši Tusjakovi. 

Víte už, s kterými hráči do přípravy nepůjdete?
Jednáme o tom. Ale jako první se to musí dozvědět oni od nás. 

Máte závěrem vzkaz pro fanoušky?
Rád bych jim poděkoval za podporu v další těžké sezóně. I díky nim jsme se zachránili a v další sezóně se opět bude chodit v Karviné na ten nejlepší český fotbal. Zároveň si moc přeji, abychom z domácího stadionu udělali nedobytnou tvrz a soupeři odsud odjížděli s prázdnou. To se nám dařilo až ke konci základní části, proto jsme si vytvořili rozhodující bodový polštář před Duklou. Na všechny fandy se budeme v nové sezóně těšit a doufejme, že bude klidnější. I když to jsem si přál už před rokem…(smích)

• Molitorisz na kvalifikaci U17
dnes - Matyáši Molitoriszovi dorazila nominační pozvánka na 1. fázi kvalifikace o ME kategorie U17. Reprezentační sedmnáctku čeká od 25. září do 1. října kvalifikační turnaj ve Finsku proti domácím (25.9.), Moldavsku (28.9.) a Bosně a Hercegovině (1.10.). Mezi náhradníky čekají na šanci Roman Fukala s Oliverem Jurčákem!

• U19&U17: Se Slavií už v pátek
před 2 dny - Ze soboty na pátek byly po dohodě klubů přesunuty zápasy mezi dorosteneckými týmy Karviné a Slavie Praha. Nové termíny a časy pro kategorie U19 a U17 jsou pátek 20. září v 13:15 hod. a 15:30 hod. Hrát se bude na Kovoně.

• Sestřih remízy s Bohemkou
před 3 dny - Fanoušci na Městském stadionu v Karviné-Ráji se v neděli gólu nedočkali. Na sestřih vybraných akcí se podívejte ZDE.

• S Žižkovem v úředním termínu
před 3 dny - Duel třetího pohárového kola MOL Cupu mezi Karvinou a Viktorií Žižkov se odehraje ve středu 25. září od 16 hodin!

• Výsledky mládeže (pá-ne)
14.9. - Zbrojovka Brno-U19 2:1, U18-Nový Jičín 1:1, Zbrojovka Brno-U17 1:0, U16-Nový Jičín 1:3, U15-Opava 1:3, U14-Opava 5:3, Sigma Olomouc-U13 9:3, Sigma Olomouc-U12 14:2, Záblatí-U11 2:10, Slavia Opava-st.žáci B 1:7, Slavia Opava-ml.žáci B 2:5.

• Na Letné večer od sedmi
12.9. - Na pražské Letné k duelu 12. kola FORTUNA:LIGY proti Spartě vyběhnou svěřenci Františka Straky v sobotu 5. října od 19 hodin v přímém přenosu O2 TV Sport!

• Vylosovaní do poločas. soutěže
10.9. - a) sektor E2-řada 6- sedadlo 26, b) sektor C3-řada 5-sedadlo 11, c) sektor D2-řada 6-sedadlo 8, d) sektor D5-řada 6-sedadlo 10. Majitele těchto permanentek prosí marketingové oddělení klubu, aby se dostavili ve 40. minutě k Fanshopu. V poločase utkání proti Bohemians 1905 budou na ploše soutěžit o zajímavé ceny.

• Víkendové výsledky týmů MFK
7.9. - U19-Plzeň 1:4, U17-Plzeň 0:0 (8:9np), Zlín-U15 4:2, Zlín-U14 3:3, U13-Baník Ostrava 4:3, U12-Baník Ostrava 0:17, U11-Albrechtice 6:2, st.žáci B-Kobeřice 1:4, ml.žáci B-Kobeřice 1:7.

 
 
 
 
 
Podpora EU
 
Fanshop
 
Pronájem sportovišť
 
Rodiče pozor!!
 
 
 
Copyright © 2007-2019
MFK Karviná a.s. & eSports.cz s.r.o.
» Informace o autorských právech
» Kontakt
 
 
 
FanClub

Generální partner

OKD
 

Hlavní partneři

Veolia Energie ČR
 
Asental
 
MĚSTO KARVINÁ
 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
 
Adidas ČR spol. s.r.o.
 
Fortuna
 
Tesla hlavní
 
msem