Mlade talenty

ROZHOVOR Z BULLETINU - Petr Horák

06.08.2019 | redakce
 

ROZHOVOR Z BULLETINU - Petr Horák Kondičně připravoval fotbalisty a naposledy basketbalistky. Jednatřicetiletý nový člen realizačního týmu Petr Horák je sportovec tělem i duší a momentálně se stará o fyzickou připravenost hráčů A-týmu. Přinášíme celý rozhovor, který vyšel v klubovém bulletinu MFK Karviná k zápasu se Slavií.

 

Petře, od začátku letní přípravy dbáte nově po kondiční stránce o hráče A-týmu. Jak probíhaly námluvy?
S trenérem Strakou jsme měli dvě schůzky, ta druhá se už točila kolem přípravy a bylo hotovo (úsměv). Mně cestování ani stěhování nevadí. Důležité je se někde usadit a být tam s rodinou.  A je mi jedno, jestli to je v Brně, Praze nebo Karviné. 

Znal jste se už předtím s trenérem Strakou?
Ne, vůbec ne.  První kontakt proběhl přes Aleše Kaplana, s kterým se „Franz“ dobře zná.

Příprava byla rekordně krátká. Musel jste hodně uzpůsobovat program?
Tolik příprav jsem ve fotbale zase nezažil, ale určitě byla kratší. Museli jsme spoustu věcí upravovat. Pořád je několik věcí, které kluky učím, respektive se to do nich snažím dostat – jde především o posilovací věci. Fyzička se ale nedá nabrat za čtyři týdny, spíš za šest až osm. Myslím si, že kluci jsou na tom hodně dobře. Makali od prvního tréninku a bylo to pro ně určitě náročné. Moc dobře si uvědomují, že to je potřeba, i když se jim to občas trochu nelíbí. Je to takové nutné zlo (úsměv).

Překvapilo je něco? Dělali s vámi něco, co doposud neznali? 
Nevím, jestli překvapilo, ale moc toho společně nenaposilovali. Co se týče neznalosti, tak šlo spíš o koordinačně náročnější cviky z běžecké abecedy. V tom měli někteří trochu problémy. 

Jak vlastně vypadá takový den kondičního trenéra v profesionálním fotbalovém klubu?
Zhruba dvě hodinky před srazem už jsem v kanceláři, abych si během třiceti minut něco málo připravil. Potom mi už přicházejí zranění hráči, s kterými pracuji. Hodně času trávím s Pavlem Dreksou, Janem Moravcem a Adrielem Ba Louou. Do toho samozřejmě přicházejí drobnější aktuální šrámy. Na samotném tréninku mívám rozcvičení a potom už dělám servis hráčům – podávám míče a ke konci tréninku mám na povel vyběhání a strečink. Po tréninku jsem k dispozici těm hráčům, kteří chtějí v něčem přidat. V tom není problém.

Váš sportovní životopis je hodně zajímavý. Spolupracoval jste s basketbalistkami a fotbalisty. 
Ještě dřív jsem začínal u sjezdového lyžování a právě v té době mě jeden trenér přivedl ke kondičnímu tréninku. Bavilo mě to a po nástupu na fakultu tělesné výchovy a sportu jsem potkal právě už zmíněného Aleše Kaplana. V té chvíli jsem se utvrdil, že tímto směrem se chci vydat. Přednášky a další věci mě ohromně zajímaly a bavily. Právě tak jsem se dostal k basketbalu, u kterého jsem byl dohromady devět let.U reprezentace, nebo na klubové úrovni?
Bavíme se o ženském basketbale, byl jsem u reprezentace do 20 let a 18 let. S panem Kaplanem jsme poslední dva roky dokonce testovali napříč všemi věkovými kategoriemi. Působil jsem i u VŠ Praha, který spadal pod USK Praha. Postupem času jsem se vypracoval až na pozici kondičního trenéra právě USK Praha. V profesním životě mi spolupráce s panem Kaplanem dala hrozně moc a jsem za ni nesmírně vděčný. 

ZVVZ USK Praha, jak zní celý název vítězek Euroligy ze sezóny 2014/2015 a bronzového týmu z poslední sezóny stejné soutěže, je nejen v českém, ale i evropském ženském basketbale pojem. Jezdil jste s týmem například i na zápasy Euroligy?
Ne, byl jsem využíván jako kondiční trenér v klubu, účastnil jsem se výhradně domácích utkání v rámci Euroligy i české soutěže. Rovněž jsem měl na starost i kadetky a juniorky. Když áčko odjelo, tak jsem se o to víc věnoval právě mládežnickým kategoriím.

Cizí vám není ale ani fotbalové prostředí - rok jste působil v Jablonci. Jaké to bylo na severu Čech?
V sezóně 2014/2015 jsem si od basketbalu odskočil k fotbalu. V Jablonci jsem byl v tzv. éře „Galácticos“, kdy Jablonec vedl současný reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý. Je to moc fajn trenér a přirovnal bych ho k Franzovi Strakovi. Oba všechno konzultují se svým realizačním týmem, což je moc dobře. Tým je pro ně ohromně důležitý, nic jim není lhostejné. Mám ale i opačné zkušenosti, kdy si to hlavní trenéři dělají po svém a to není úplně ono.

V čem?
Když řeknou pouze rozcvič, tak to je hrozně široký pojem. Budou pak sprintovat, měnit směry nebo si „čutnou“ bago? V dnešní době to je moc důležité vědět.

Co říkáte na to, že je Jaroslav Šilhavý reprezentačním trenérem?
Myslím si, že to je jedině dobře. Má zkušenosti z pozice asistenta i hlavního trenéra na klubové úrovni. K reprezentaci se určitě hodí a může tam přinést spoustu pozitivních věcí.

Dělal jste už od útlého věku nějaký sport profesionálně?
Sotva jsem se naučil chodit, tak mě táta postavil na lyže a dělal jsem do dvaadvaceti sjezdové lyžování. K tomu jsem si vždycky něco přibral – stolní tenis, fotbal, basketbal, volejbal, latinskoamerické tance, plavání.

Tak jinak – je nějaký sport, který jste nikdy nezkusil?
Musím říct, že jsem všestranný sportovec a každý sport mi jde. Obávám se, že si na sport, který jsem nikdy nezkusil, nevzpomenu (smích). Možná snad jen úpolové sporty jako box nebo karate.

• Sobotní výsledky st. žáků
včera - Zbrojovka Brno-U15 10:0, Zbrojovka Brno-U14 9:0.

• Dorost U19 v pátek s FM
před 3 dny - Ligoví starší dorostenci U19 hrají poslední duel podzimu proti Spartě až příští sobotu! Aby ovšem nevypadli ze zápasového rytmu, čeká je v pátek odpoledne od 17 hodin pod umělým osvětlením na umělé trávě SC Kovona přípravný duel proti Frýdku-Místku.

• LFA upřesnila poslední 2 kola
13.11. - Ve středu odpoledne upřesnila Ligová fotbalová asociace 19. a 20. kolo FORTUNA:LIGY. Karvinští doma proti Sigmě nastoupí v neděli 8. prosince od 14:30 hodin a do posledního podzimního kola vyběhnou v Liberci v sobotu 14. prosince od 14:30 hodin.

• Sestřih zápasu v Ostravě
9.11. - Slezské derby ovládl domácí ostravský Baník. Na sestřih nejzajímavějších okamžiků celého utkání se podívejte ZDE.

• Výsledky mládeže MFK
8.11. - Opava-U19 2:2 (4:3np), U18-Hranice 3:0, Opava-U17 1:2, U16-Hranice 3:2, U15-Prostějov 3:2, U14-Prostějov 0:2, U13-Opava 3:6, U12-Opava 3:4.

• Na Slavii v neděli 1. prosince
7.11. - Karvinští se na půdě účastníka Ligy mistrů představí první den v prosinci. Duel na Sinobo stadium začne v 17 hodin před kamerami O2 TV Sport.

• Repre U21: Lingr náhradník
5.11. - Pouze mezi náhradníky figuruje Ondřej Lingr v nominaci reprezentační jednadvacítky před kvalifikačním dvojutkáním proti San Marinu (14.11.) a v Chorvatsku (18.11.).

• Sestřih zápasu s Jabloncem
4.11. - Nejzajímavější okamžiky nedělního zápasu s Jabloncem, který Karvinští prohráli 0:1, jsou k prohlédnutí ZDE.

 
 
 
 
 
Podpora EU
 
Fanshop
 
Pronájem sportovišť
 
Rodiče pozor!!
 
 
 
Copyright © 2007-2019
MFK Karviná a.s. & eSports.cz s.r.o.
» Informace o autorských právech
» Kontakt
 
 
 
FanClub

Generální partner

OKD
 

Hlavní partneři

Veolia Energie ČR
 
Asental
 
MĚSTO KARVINÁ
 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
 
Adidas ČR spol. s.r.o.
 
Fortuna
 
Tesla hlavní
 
msem