Mlade talenty

Rozhovor s Karlem Kulou (1. část)

22.06.2010 | Redakce
 

Rozhovor s Karlem Kulou (1. část) Novým asistentem trenéra se stal Karel Kula. Toto jméno netřeba dlouze představovat. Slavný hráč Baníku, 40 – ti násobný reprezentant Československa se upsal zelenobílým barvám. Přinášíme Vám první část rozhovoru.

 

Máte za sebou první dva tréninky. Co jste z nich dokázal vyčíst?

Kádr se zde dost obměnil. Přišli noví kvalitní hráči jako například Tchuř s Gondou. Uvidíme, co předvedou mladíci z Olomouce a dorostu. Přípravu jsme nezačali nijak zhurta, takže uvidíme v příštím týdnu, jak se nové posily budou jevit. To už budeme v plném zápřahu a navíc je budeme sledovat v zápase s Petrovicemi. Už se na to moc těším. Trénink nikdy nemůže nahradit klasický zápas.

Jaké ambice by si měla klást Karviná před zahájením druhé ligy?

Ambice si můžeme klást až po přípravě. Až budeme vědět, jak na tom jsme. Hráče může například postihnout před začátkem sezóny zranění apod. Chtěli bychom však navázat na poslední zápasy uplynulého ročníku, kdy se Karviné dařilo. Dokázala přehrát Třinec, a vysoko zvítězit v domácím utkání se zachraňující se Čáslaví. Kdybychom měli podobný start, bylo by to optimální.

Ve své kariéře jste trénoval pod vynikajícími kouči, jakými byli například Evžen Hadamaczik, Josef Masopust, Milan Máčala, Jozef Vengloš, či Václav Ježek. V Baníku byl vaším kolegou Karel Večeřa. Převzal jste od těchto vynikajících trenérů nějaké tréninkové metody?

Od každého trenéra jsem si převzal něco. Jako hráč jsem vnímal jejich tréninkové metody a dnes se mi to hodí. A spolupracovat s Karlem Večeřou byla jedna radost. Od něho jsem se naučil strašně moc. Nejenom jak vést tréninky, ale i něco z psychologie, či jak motivovat hráče. Ale to vše nestačí. Trenér musí mít něco v sobě. Musí to být vůdcovský typ. Nějaké základy mu dá i škola. Ale mnoho věcí se nedá naučit při studiu trenérské licence. Naučit se vyhrávat, nebo přijmout porážku, případně být pod tlakem, se dá získat pouze praxí. Proto jsem rád, že jsem mohl vyrůstat pod kouči, které jste vyjmenoval. Byli to Páni trenéři. A od nich jsem okoukal, jak se „dělá“ fotbal.

Trenérskou licenci jste studoval jak s Jiřím Balcárkem, tak s Janem Laslopem a Petrem Gibalou. Je to velké plus, že tito trenéři působí v našem klubu?

Je to obrovská výhoda. Honzu Laslopa znám z působení ve Vítkovicích. A Petra Gibalu jsem poznal v Baníku Ostrava. Oba odvedli ve svých bývalých klubech obrovské penzum práce a je výborné, že nyní pracují v Karviné. Známe se tedy delší dobu a důvěřujeme si. To je velké pozitivum. Nejhorší totiž je, když přijdete trénovat do nějakého klubu, a trenéři dorostu s vámi nekomunikují. A je jedno jestli je to proto, že jsou ambiciózní a berou vás jako konkurenci, nebo si nenechají poradit, jak zlepšit práci s mládeží. Pokud neexistuje komunikace či je jakkoliv pošramocena, potom trpí výchova nových talentů. A právě výchova mladých hráčů je pro mě prioritou. O to se snažím v Českém Těšíně, kde vedu jako předseda sportovní komisi.

Před námi je začátek letní přípravy? Jak bude koncipovaná?

Letní přípravu bych rozdělil na tři fáze. V první fázi se zaměříme na vytrvalost a dynamickou sílu. Budeme běhat a věnovat se intervalovým hrám. Druhá část přípravy bude věnovaná rychlosti. Budeme sice běhat kratší úseky, ale hráči si sáhnou až na dno svých sil. Musíme je připravit na zátěž, která je bude čekat v mistrovských zápasech. S tím jde ruku v ruce i životospráva a regenerace. A v té oproti západní Evropě pokulháváme. V České republice si mnoho hráčů jenom hraje na profesionály. Mít profesionální smlouvu neznamená, že daný hráč je profesionál. Skutečných profesionálů je v našich soutěžích je opravdu málo… V poslední fázi budeme dolaďovat herní nedostatky. Do 3. července bychom chtěli mít poskládaný celý tým, abychom nezapracovávali do kádru každý týden někoho nového. Pro jistotu si necháme nějaké místečko volné. Počkáme si totiž, zda prvoligové kluby nebudou uvolňovat hráče na hostování.

• Sestřih utkání ve Zlíně
včera - První vítězství sezóně vybojovali karvinští fotbalisté na půdě Zlína. Na sestřih nejzajímavějších momentů se podívejte ZDE.

• Výsledky mládeže
před 2 dny - U19-Slovácko 1:0, U17-Slovácko 4:4 (4:2np), Prostějov-U15 6:0, Prostějov-U14 0:9, Rýmařov-st. žáci B 3:0, Rýmařov-ml. žáci B 9:1.

• S Bohemkou v neděli od tří
před 3 dny - Po reprezentační přestávce se Karvinští představí doma proti Bohemians Praha 1905 v neděli 15. září od 15 hodin. Upřesnění dorazilo z Ligové fotbalové asociace!

• MOL CUP: Ve FM v 17 hodin
22.8. - Ve středu 28. srpna od 17 hodin vstoupí Karvinští na půdě třetiligového Frýdku-Místku do bojů o český pohár, který nese oficiálně název MOL Cup. Oba týmy se tak domluvily, že utkání odehrají ve stanoveném úředním termínu.

• Výsledky mládeže (út+st)
21.8. - U19-České Budějovice 1:0, U15-Zlín 1:4, U14-Zlín 4:0, U13-Hlučín 13:2, U12-Hlučín 5:2.

• U19 ve středu už od 12 hodin
20.8. - Ligoví dorostenci U19 dohrávají ve středu na Kovoně úvodní kolo proti Českým Budějovicím. Na přání soupeře se posunul začátek zápasu - devatenáctka hraje už od 12 hodin. Duel sedmnáctek se neuskuteční z důvodu problémů na cestě do Karviné. Od 16:30 hod. hrají také mladší žáci U13 a U12 proti Hlučínu - na umělé trávě v areálu Městského stadionu v Karviné-Ráji.

• V úterý hrají žáci U15&U14
20.8. - Duely proti Fastavu Zlín čekají v úterý odpoledne od 15 hod. a 17 hod. na starší žáky U15 a U14. Oba duely se uskuteční na Bažantnici!

• Sestřih duelu s Libercem
19.8. - Nezvládnutý duel s Libercem v sestřihu iSportu najdete ZDE. Karvinští prohráli 0:1!

 
 
 
 
 
Podpora EU
 
Fanshop
 
Pronájem sportovišť
 
Rodiče pozor!!
 
 
 
Copyright © 2007-2019
MFK Karviná a.s. & eSports.cz s.r.o.
» Informace o autorských právech
» Kontakt
 
 
 
FanClub

Generální partner

OKD
 

Hlavní partneři

Veolia Energie ČR
 
Asental
 
MĚSTO KARVINÁ
 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
 
Adidas ČR spol. s.r.o.
 
Fortuna
 
Tesla hlavní
 
msem