Generální partner
Světlý režim
25. září 2022

David Hampel: Brankáři v klubu mají perspektivu do budoucna

Před novou sezónou se novým trenérem brankářů stal David Hampel, který vystřídal Branislava Rzeszota. Rozhovor se pochopitelně točil kolem gólmanů MFK, ale i jeho aktivní či trenérské kariéry.

Davide, od léta připravujete gólmany. Měl jste před svým příchodem Jiřího Ciupu a Vladimíra Neumana takzvaně nakoukané?
Jako člověk pohybující se ve fotbalovém prostředí mám konkurenční týmy a hlavně brankáře nakoukané. Věděl jsem o jejich silnějších i slabších stránkách. A musím říct, že po úzkém a dennodenním kontaktu s nimi se mi to potvrdilo. V Karviné jsou kvalitní mladí gólmani z kterých chci dostat maximum z jejich potenciálu.

Co je pro vás nejdůležitější?
U obou pracovitost a charakterové vlastnosti. A navíc se chtějí každým tréninkem a zápasem zlepšovat, to je strašně důležité.

Zaznívají hlasy, že to jsou vyrovnaní brankáři. Vidíte to stejně za ty tři měsíce, co s nimi pracujete?
Souhlasím. Každý má nějakou svoji přednost, ale jsou vyrovnaní. Svědčí o tom i předsezónní rozhodování, kdo začne sezónu jako jednička. Bylo to o detailech.

Bylo těžké do toho před domácím zápasem se Spartou B „říznout“ a udělat změnu mezi třemi tyčemi?
Předně musím říct, že gólman, aby mohl podat optimální výkon, musí cítit důvěru. Jirka Ciupa ji dostal a má ji pořád. Stejně jako Vláďa. O to těžší bylo udělat ten krok a vyměnit je. Cipis nebyl strůjcem proher, ale museli jsme hledat i jiné cesty, jak týmu pomoct z výsledkové krize. Proto jsme se rozhodli pro změnu a do brány šel Vláďa.

Jak vůbec přijal roli druhého brankáře na startu sezóny?
Ohromně pozitivně. Neurazil se a makal na sobě. Sám chtěl jít chytat zápasy za béčko, byla na něm vidět chuť zlepšovat se i přesto, že nechytal za A-tým. Následně pak bylo snazší ho poslat do brány před duelem s rezervou Sparty.

V kolika lidech se připravujete každý den?
V pěti. Já a čtyři svěřenci. Kromě již dvou zmíněných je to ještě Adam Fabisz a Alexandr Lubik. Mám rád, když nás doplňují mladší gólmani, kteří se mohou učit od těch zkušenějších. A má to i další výhody v návaznosti na celý tréninkový proces.

Spolupracujete, Davide, i s mládežnickými trenéry brankářů Miroslavem Tomanem a Danielem Novákem?
Jasně. Jsme v úzkém kontaktu. Jednou za čtrnáct dnů se potkáme a řešíme různé věci a koncepci od kategorie U12 do U19. Je to důležité! Aktuálně chystáme i akci pro gólmany z širokého okolí. Na druhou polovinu října jsme si připravili ukázkový brankářský trénink. Zváni jsou všichni gólmani z okolních klubů ročníků narození 2008 až 2011. Chceme jim ukázat, jak tady v klubu s gólmany pracujeme. Přijdou za námi i právě naši dva gólmani A-týmu Jiří Ciupa s Vladimírem Neumanem.Vidíte v brankářích MFK Karviná skrz všechny kategorie perspektivu?
Určitě jo, stoprocentně. Pokud to čas dovolí tak se snažím navštěvovat zápasy mládežnických kategorií a musím říct, že určitě máme brankáře s perspektivou do budoucna. Zázemí je na skvělé úrovni včetně kvalitních trenérů.

Pojďme k vám. Ještě vám není dvaatřicet a už jste trenérem. Proč?
Můj strop byla druhá liga v Hlučíně a Opavě. Tam jsem vážně onemocněl a půl roku byl mimo. Během té doby jsem přehodnotil své priority a zjistil jsem, že na víc než průměr druhé ligy to nebude. Opravdu pro mě byla druhá liga stropem a ze své kariéry jsem tak vymáčkl maximum.

Kdy jste se začal věnovat trénování?
Už ve čtyřiadvaceti letech. Do toho jsem chytal třetí ligu a postupně jsem aktivní kariéru upozaďoval. Chtěl jsem se věnovat trenéřině naplno, což se s aktivní kariérou moc neslučovalo. Ani ve třetí lize nestačí přijít jednou týdně na trénink – to je prostě málo. V sedmadvaceti letech jsem ukončil aktivní kariéru a šel trénovat do Olomouce mládež.

Ovšem poslední tři roky jste působil v Opavě. Bylo těžké rozhodnutí opustit tuto tradiční slezskou značku, s kterou jste neuspěli až v baráži o nejvyšší soutěž, a jít do Karviné, která sestoupila z F:L?
Vzhledem k změnám, které v Opavě nastaly, jsem na sobě cítil, že potřebuji také změnu. Navíc jednání a celková komunikace s panem Vlkem na mě udělala dojem. To mě jen utvrdilo, že je čas z Opavy odejít. Jako aktivní gólman jsem si svůj cíl chytat nejvyšší soutěž nesplnil, ale povedlo se mi to až jako trenérovi. V Opavě jsme dva roky byli prvoligoví a poslední rok druholigoví. Pevně věřím, že nejvyšší soutěž zažiju i tady v Karviné.

Jste tedy v Karviné spokojený?
Co se týče podmínek a zázemí ve všech našich areálech, tak to je fantastické. V takové klubové infrastruktuře nemůžete být nespokojený. Ale výsledkově jsme si představovali, že to bude jiné. Všechny nás to mrzí a každý den děláme všichni maximum pro to, aby se to změnilo. Z Opavy vím, jak těžká je FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA. Je to soutěž, kde opravdu každý může porazit každého a je úplně jedno, na jaké pozici tabulkově aktuálně je. Tvrdím jedno – pokud člověk v tréninku a zápase dobře pracuje a dává tomu maximum, tak se to dřív nebo později zlomí. Nic jiného než tvrdá práce neexistuje.

Rozhovory Rozhovory
so 26.11. | redakce

Lubomír Vlk: Výkyvy byly obrovské, s podzimem nejsme spokojení!

Obsáhlý rozhovor s Lubomírem Vlkem o podzimu, který byl pro klub po šesti letech druholigový. Sportovní ředitel přiblížil a snažil se vysvětlit příčiny diametrálně odlišných výsledků doma a venku. Na první části sezóny však našel i pozitiva…

st 23.11. | redakce

Trenér Tomáš Hejdušek o podzimu, dlouhé zimní pauze atd.

Po pohárovém duelu s pražskou Slavií došlo i na hodnocení podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Odpovědi kouče Tomáše Hejduška byly přepsány, ale dají se také poslechnout na klubovém Youtube kanále.

čt 10.11. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Dominik Žák

Kmenový hráč soupeře nemůže do utkání zasáhnout ne kvůli dohodě klubů, ale proto, že pyká za karty. Stabilního člena základní sestavy tak fanoušci uvidí pouze na tribuně, odkud bude svým spoluhráčům držet palce. V rozhovoru se točila řeč okolo Varnsdorfu, ale i jeho začátcích či blížícímu se fotbalovému MS.

út 25.10. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Lukáš Budínský

S Lukášem Budínským jsme probrali nejen aktuální stav, ale kreativní záložník zavzpomínal i na angažmá v Mladé Boleslavi, kam odešel právě z Karviné po sezóně 2018/2019. Zahrál si za reprezentaci a minulé léto přestoupil do Ostravy. Řeč se v rozhovoru stočila samozřejmě i k trenérovi Pavlu Vrbovi, který však na lavičce slezského klubu dlouho nevydržel…

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Činnost Městského fotbalového klubu Karviná, z.s. byla podpořena Národní sportovní agenturou
logo
Děkujeme JSDH Karviná-Ráj za zajišťování hasičského dozoru při fotbalových utkáních
logo