Generální partner
Světlý režim
27. červenec 2020

JURAJ JARÁBEK: Náš kosmopolitní tým chceme zúžit, nový formát soutěže se mi líbí

Po hektickém závěru FORTUNA:LIGY se hlavní trenér MFK Karviná Juraj Jarábek vrátil v myšlenkách ke svému listopadovému příchodu, k těžkému jaru poznamenaném koronavirem, fanouškům, novému formátu či konkrétně ke svým svěřencům. Zmínil také, na kterých postech potřebuje tým posílit…

Trenére, dlouhá sezóna, kterou do velké míry ovlivnila pandemie koronaviru, je u konce. Ulevilo se vám?
Ulevilo? To asi není úplně přesné slovo. Chceme hrát nejvyšší soutěž, to je jasné – to chce každý. Upřímně ale říkám, že radši bychom si prvoligovou příslušnost uhráli na trávníku. Ale to už nezměníme, je konec. Kluci se rozprchli na krátkou dovolenou, protože se blíží start příštího ročníku. Času je málo.

Příští sezóna bude mít 18 účastníků. Co tomu říkáte?
Schvaluji to a tento formát se mi líbí. Každý s každým si zahraje dvakrát a tři nejhorší spadnou přímo. Dlouhodobá soutěž prostě a jednoduše rozhodne, tak to má být. My bychom chtěli hrát o nějakou příčku výše, než letos. Uděláme pro to absolutní maximum!

Vybavíte si nejtěžší okamžik za svého působení v Karviné?
Když jsem přicházel, byli jsme na posledním místě tabulky. V zimě jsme tým posílili, zpočátku nám vydatně pomohli Taiwo a Qose. Udělali jsme dobrou sérii, ze čtyř duelů získali deset bodů. Bohužel nás poznamenala první koronavirová pauza. Po restartu jsme uhráli cennou remízu v Opavě a pak už vítězství nepřišlo, i když jsme narazili na silné protivníky. Moc mě mrzí výborně odehrané domácí duely s Českými Budějovicemi a Mladou Boleslaví, které jsme nedotáhli do tříbodového zisku.    

Můžou zbytečné ztráty v domácím prostředí souviset s koronavirovou pandemií?
Jak to myslíte?

Fanoušci mohli na stadion v hodně omezeném počtu, což zrovna neprospívá fotbalu a zvlášť ne menším klubům.
Ano, souhlasím. Karvinou jsem si zamiloval a vím, že fotbal ve městě milují i karvinští fanoušci. Vím, jak jim záleží na tom, aby se tady hrála nejvyšší soutěž. Během každého zápasu byli nesmírně pozitivní a fandili.  Jedna výjimka se našla, v Olomouci. Tam to nebylo dobré, ale nedivím se jim. První poločas byl z naší strany opravdu špatný a všichni jsme si tam od nich po zápase vyslechli své. Ale abych se vrátil k otázce – fotbal se hraje pro lidi a ti nám opravdu chyběli. Tím, jak máme malinký uzavřený stadion, tak i návštěva kolem dvou až tří tisíc lidí může vytvořit fantastickou kulisu a to nám scházelo. Věřím, že koronavirus poleví a budeme v dohledné době moci hrát před plným stadionem – doma i venku.

Nemáte strach, do jaké míry koronavirus ovlivní začátek nového ročníku, který startuje už za necelý měsíc?
Toho se obávám, to je fakt. Je toho i plná Praha, v karanténě jsou i hokejisté, florbalisté…

V jarní části jsme měli ze všech týmů skrz celou FORTUNA:LIGU v kabině nejvíce národností. Budete chtít v nastoleném trendu pokračovat i v nové sezóně?
Nejradši bych pracoval s českými a slovenskými hráči – to už jsem několikrát říkal a stojím si za tím stále. Každopádně ten náš kosmopolitní tým bychom chtěli zúžit. Cizinci musí být charakterově kvalitní a měli by si vážit toho, že hrají v zahraničí. S tím souvisí, že by hráč z ciziny měl být aspoň o stupínek lepší než domácí hráč.

Jinými slovy – asi jste od některých čekal více, je to tak?
Stoprocentně! Naše představy splnil snad jen Adriel Ba Loua, který byl rozdílovým hráčem. Ostatní kluci bohužel většinou nesplnili naše kritéria. Mrzí mě hlavně Taiwo, který měl fantastický začátek, ale stejně jako celý tým, tak i jeho zastavila koronavirová pauza. Potom se ještě trefil do sítě Sparty po šestatřiceti vteřinách, ale gól mu neuznal videorozhodčí. Od té doby už to nebylo dobré. Vím, že všude, kam přišel, měl skvělý začátek. Potom přišlo, já nevím, možná uspokojení nebo podcenění.

S kterými hráči už nepočítáte pro novou sezónu?
Hostování skončilo Petráňovi, Šindelářovi, Kubalovi, Taiwovi, Tijanimu, Babićovi a Stevenovi. Skončili také Martin Bukata a Vukadin Vukadinović. Co se týče Martina Šindeláře, tak o něj máme zájem. I jemu se u nás líbí. Uvidíme, jak dopadnou jednání s Baníkem.

Které posty potřebujete posílit?
Určitě potřebujeme křídla, kreativního středního záložníka a útočníky.

Kdy začne příprava? Jak bude vypadat?
Začneme v pondělí 3. srpna. Bohužel ani do tohoto data nebudou mít kluci po náročné sezóně úplně volno – mají sporttestery. Během tří týdnů budeme chtít sehrát tři přípravné zápasy a rádi bychom na pár dnů vyjeli i na soustředění. V nejbližších dnech by mělo být jasněji. Příprava bude krátká, ale nebrečíme. Je to realita, s kterou se musíme vyrovnat.

Rozhovory Rozhovory
st 28.4. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Soufiane Dramé

Skvělou češtinou je francouzský fotbalista Soufiane Dramé, který od léta 2018 obléká dres MFK, pověstný. Věděli jste však, že s fotbalem začínal fanoušek Chelsea v šesti letech, má celkem sedm sourozenců a od většiny fotbalistů se odlišuje tím, že nemá a ani nechce mít kérku?

čt 22.4. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Vojtěch Smrž

Řízný defenzivní záložník Vojtěch Smrž má teprve čtyřiadvacet let, ale už se blíží ke stovce prvoligových startů. Jednou už dokonce vedl tým jako kapitán v ligovém zápase – v lednu na půdě Teplic. Kromě toho v kabině šéfuje hudbě a velí vítěznému pokřiku…

út 13.4. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Petr Bolek

S nostalgickým úsměvem vzpomíná na štaci v Plzni gólman Petr Bolek. Prožil tam skvělé roky a nedá dopustit na týmového ducha, který byl ve Štruncových sadech pověstný. Celý rozhovor se točí téměř výhradně kolem Plzně. Inu, posuďte sami…

st 7.4. | redakce

Ostrák o EURU: Konec ve skupině byl zklamáním, zároveň šlo o velkou zkušenost

Záložník Tomáš Ostrák se ve druhé polovině minulého týdne vrátil ze Slovinska, kde byl s reprezentační jednadvacítkou na mistrovství Evropy. Jak vnímal a hodnotil celý šampionát, který pro Čechy skončil už po základní skupině, borec reprezentující MFK Karviná?

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo