Generální partner
Světlý režim
31. prosinec 2020

Lubomír Vlk: Bodový polštář z podzimu je důležitý, ale dál pracujeme s pokorou

Sportovní ředitel MFK Karviná Lubomír Vlk hodnotí v obsáhlém rozhovoru uplynulý podzim, který se vydařil nad očekávání. Mírné rozladění panuje pouze z nezvládnutých domácích zápasů.

Luboši, kdyby vám někdo před začátkem této sezóny řekl, že po podzimu bude tým na dvaceti bodech v polovině tabulky, bral byste to?
Určitě bych to bral i v kontextu všech možných okolností jako byla krátká letní příprava, hodně změn v hráčském kádru a celkově nejasná situace ohledně koronaviru. I co se týče minulých sezón, je dvacet bodů opravdu výborných. Malou kaňkou je závěrečná porážka s Pardubicemi. Kdybychom získali aspoň bod, tak ten půlrok hodnotím jako fantastický.

Je takový bodový polštář před druhou půlkou sezóny příjemný?
Příjemný a důležitý! Bude se pracovat úplně jinak, než kdybychom měli například deset nebo dvanáct bodů. Před sezónou jsme vyslovili přání, že bychom už opravdu konečně chtěli zažít soutěžní ročník, kdy nebudeme do posledního zápasu bojovat o ligový život. Z tohoto pohledu je dobře, že máme na spodek bodový náskok. Jsme v polovině tabulky, fajn. Ale říkal to i trenér a já to zopakuji, pracujeme s pokorou a vědomím, že ještě před odvetnými zápasy hrajeme dvakrát venku plus hostíme Slavii. Nic není v žádném případě hotové, bude to boj. Mužstvu ovšem věřím, na podzim ukázalo kvalitu! 

Co říkáte abnormálně vyrovnané FORTUNA:LIZE? 
Kromě Slavie, která je o parník úplně někde jinde, je liga opravdu vyrovnaná. Myslím si, že každý může porazit každého. Je to sice otřepané klišé, ale je to tak. Kdybychom získali o tři body více, tak jsme čtvrtí. Takhle jsme na dvaceti bodech desátí. Drobné rozdíly se smazávají i tím, že na stadiony nesmí fanoušci. My jsme toho využili, protože máme třetí nejlepší venkovní bilanci.

Přesně tak. Z dvaceti bodů získal tým hned čtrnáct na hřištích soupeřů… 
...je to nevídané, protože MFK Karviná vždy získávala body hlavně na domácím stadionu. Bohužel už druhou sezónu se v domácím prostředí trápíme. 

Čím je to podle vás způsobeno? 
Je fantastické sbírat body venku, kdyby mi to někdo řekl před sezónou, tak bych mu určitě nevěřil. Ale pro mě a celý náš klub je alfou a omegou vyhrávat v domácím prostředí. Příčin, proč se to poslední dobou nedaří, je několik. V domácích utkáních tomu něco chybí a určitě to není jen o proměňování šancí. Přál bych si, aby si tady k nám do Karviné soupeři nejezdili jen zahrát fotbal, ale ať se náš stadion opět stane nedobytnou tvrzí. Aby tomu tak bylo, musí se změnit některé věci, které jsme si už vyříkali. Věřím, že se to v předvedené hře a výsledcích v jarní části promítne.

Z podzimních výsledků vyčnívá výhra v Plzni – to asi nečekal vůbec nikdo.
Co si budeme povídat, že? Udělalo to nejen mně obrovskou radost. Zároveň jsme si dokázali, že i na trávníku tak špičkového klubu, jakým Plzeň pořád je, můžeme uspět. Vynikající výsledek, moc dobrý výkon a klobouk dolů před celým týmem. S Plzní jsme společně na dvaceti bodech, to asi také nikdo před startem sezóny neočekával (smích).

Podzimní výkony jsou o to příjemnější, že se v létě kádr výrazně obměnil. Jak to bude nyní v zimě, kdy téměř nebude zimní příprava a času bude ještě méně než v létě?

Přál bych si, aby bylo minimum změn. Mužstvo si sedlo, atmosféra v kabině je o poznání lepší, než byla v jarní části minulé sezóny. Minimálně dvě až tři změny budou – víme přesně, kde nás tlačí bota. Času není moc, ale pochopitelně na příchodech pracujeme už delší dobu. 

Budou i odchody?
Určitě ano. Odchody několika hráčů intenzivně řešíme a uvidíme. Jakmile bude jasno, budeme fanoušky a celou sportovní veřejnost informovat. 

Na podzim se týmu ve větší míře vyhýbala zranění i onemocnění COVID-19. Důležité faktory úspěšného podzimu?
Z toho mám jednoznačně upřímnou radost a doufám, že to bude i nadále pokračovat, protože jaro bude náročnější. Do konce května nás čeká dvacet kol.

Jak vnímáte rekordně krátkou zimní přípravu?
Já bych to ani zimní přípravou nenazýval. Nikdo jsme to tady nezažili, bude to poprvé a musím říct, že já jsem pro, aby to takhle bylo nastavené i do budoucna. Nikdo z nás neví, co to s hráči udělá, ale za sebe říkám, že je lepší, když se kolotoč zápasů rozjede hned v polovině ledna, než aby byla dvouměsíční příprava - ta nikoho nebaví. Z hráčské kariéry si vybavuji, že v Portugalsku to bylo podobné.

Jaký bude program do prvního mistrovského utkání na Slovácku?
Úplně jednoduchý (úsměv). Začínáme 4. a 5. ledna fyzickými a zátěžovými testy v Olomouci, ve středu 6. ledna bude první společný trénink. O víkendu nás čeká přípravný dvojzápas s Třincem a další víkend se už hraje. Uvidíme, zda ještě odehrajeme v týdnu před Slováckem modelový zápas. A protože je konec roku 2020, tak bych rád využil této možnosti a poděkoval všem fanouškům za podporu. Víme a registrujeme, že nás i v této nelehké době, kdy nemůžou na stadion, sledují a fandí nám. Za to jim všichni moc děkujeme a věříme, že jim výsledky děláme radost. Kéž by se už brzy vrátili na stadion a pomohli nám k bodům právě v domácím prostředí, které nutně potřebujeme. Všem přeji úspěšný a klidný vstup do nového roku 2021.

Rozhovory Rozhovory
st 13.1. | redakce

Stylianos Kokovas: Je důležité cítit důvěru

První rozhovor s novou tváří v karvinské kabině. Devatenáctiletý obránce Stelios Kokovas prozrazuje, co pro něj bude v začátcích hodně důležité, ale také, že by se rád naučil česky.

st 6.1. | redakce

Martin Šindelář: Odpočinul jsem si hlavně psychicky

Po dvou týdnech se hráči MFK znovu sešli v kabině. Nechyběl tam ani stoper Martin Šindelář, který byl převážnou část podzimu kapitánem týmu. Před druhým společným tréninkem v roce 2021 stihl odpovědět na několik otázek...

po 4.1. | redakce

Juraj Jarábek: V kádru budou pouze minimální změny

První den rekordně krátké zimní přípravy své svěřence ještě neviděl, jelikož absolvovali v Olomouci zátěžové testy. Trenér Juraj Jarábek měl dost práce v kanceláři, přesto si našel pár minut na první rozhovor v novém roce.

čt 31.12. | redakce

Lubomír Vlk: Bodový polštář z podzimu je důležitý, ale dál pracujeme s pokorou

Sportovní ředitel MFK Karviná Lubomír Vlk hodnotí v obsáhlém rozhovoru uplynulý podzim, který se vydařil nad očekávání. Mírné rozladění panuje pouze z nezvládnutých domácích zápasů.

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo