Generální partner
Světlý režim
26. listopad 2022

Lubomír Vlk: Výkyvy byly obrovské, s podzimem nejsme spokojení!

Obsáhlý rozhovor s Lubomírem Vlkem o podzimu, který byl pro klub po šesti letech druholigový. Sportovní ředitel přiblížil a snažil se vysvětlit příčiny diametrálně odlišných výsledků doma a venku. Na první části sezóny však našel i pozitiva…

Páté místo po podzimu se ziskem pětadvaceti bodů je ve druhé nejvyšší soutěži neúspěch. Souhlasíte?
Jistě, převládá nespokojenost! Před sezónou bych byl spokojený s minimálně osmadvaceti body. Každopádně cítím rozčarování z výsledků a výkonů na hřištích soupeřů. A proto jsme na umístění a bodech, s kterým nemůžeme a nejsme spokojení. Na druhou stranu - já jsem nebyl z těch, kteří tvrdili, že druhou ligu prolétneme jako „nůž máslem“. Tenhle tým nemá s tím prvoligovým nic moc společného. Mužstvo se budovalo za pochodu, vlastně skoro celý podzim.

Když jste si analyzoval podzim, došel jste k nějakému závěru, čím to bylo? Proč na soupeřových hřištích získal tým pod trenérem Tomášem Hejduškem pouze sedm bodů?
Není to výmluva ani omluva, ale musím tím začít. Nikdy jsem nezažil, aby odešlo třiadvacet hráčů a neměli jsme realizační tým. Bylo to úplně nejtěžší období za celou dobu, co jsem v Karviné! Přípravu jsme začali s úplně novým týmem a řadou dorostenců. Úplně od podlahy jsme tvořili nový tým a do prvního mistrovského zápasu jsme šli v sestavě, která spolu neodehrála ani jeden přípravný zápas! Byl jsem v očekávání a asi nejen já.

Nebál jste se nesehranosti? Nebo jinak – myslel jste si, že se tým brzy sehraje?
Bál, to není to správné slovo. Trochu jsem předpokládal, že podzim bude v duchu loňské Opavy – mužstvo se bude postupně sehrávat, budou vidět návyky, sehranost a automatismy. Mrzí mě, že tomu tak většinou nebylo. Výkyvy byly obrovské po celou podzimní část sezóny. Asi to bylo zapříčiněno tím, že se poměrně dost točilo se sestavou, měnil se systém hry, do toho přišla zranění, karty. Příčin bylo hodně. I přesto si myslím, že vysoké prohry a katastrofální výkony v zápasech v Chrudimi, na Slavii B a ve Vlašimi byly absolutně neomluvitelné a ještě teď je těžko vstřebávám.

Alfou a omegou byly domácí a venkovní zápasy. Máte pro to nějaké vysvětlení?
Jde vždy o soubor činností, které většinou nefungovaly. Například neplnění stanoveného způsobu hry, nezodpovědnost hráčů, individuální chyby, prohrávání osobních soubojů a další. Tohle bude jeden z hlavních úkolů přes zimu! Pracovat s hráči tak, aby dokázali předvést kvalitní výkon i venku. Z hlediska fyzické kondice nebyl problém, mužstvo bylo připravené velice dobře.

Společný jmenovatel venkovních propadáků?
Organizace hry a především obranná činnost celého mužstva – to je náš velký problém a máme v tom obrovské mezery. A nemusíme se bavit jen o venkovních zápasech. Vzpomeňme na domácí duely s Vlašimí, Jihlavou nebo Varnsdorfem.

Hráči určitě nedělali chyby úmyslně. Proč se to tedy dělo?
V dnešním fotbale již téměř neexistuje, aby někteří hráči si plnili povinnosti jen v útočné fázi. Každý si musí plnit i obranné úkoly. Bez dobré defenzivy není ani dobrá ofenziva. Pokud si toto hráči neuvědomí, tak budeme mít problémy i nadále.

Najdete na podzimu i pozitiva?
Určitě jich bylo několik. Především mě potěšilo, že jsme se naučili zase vyhrávat doma, výkony obou brankářů, začlenění mladého Luckyho Ezeha do týmu a také potěšily výkony některých hráčů. Třešinkou na dortu byl zápas se Slavií. Tam přesně kluci ukázali, že při maximální koncentraci dokážou plnit pokyny trenérů.

Zastavme se u brankářů. Vladimír Neuman i Jiří Ciupa ukázali, že mezi tyčemi není problém, přestože dohromady inkasovali čtyřiadvacet gólů.
Určitě souhlasím. I díky jejich perfektním výkonům jsme zvládali některé zápasy. Navíc od začátku září jsme doma jen vyhrávali a nedostali ani gól. Oba nás drželi a s prací gólmanů panuje určitě spokojenost.

Osmadvacet nastřílených gólů značí třetí nejlepší útok. Ovšem chybí jeden kanonýr, protože góly střílelo poměrně dost hráčů. Nejlepším střelcem je Rajmund Mikuš se čtyřmi trefami. Vsadil byste si na něho v létě?
To určitě ne (smích). Hlavně Miki není bek a vím, že jej to táhne dopředu a má přednosti směrem do ofenzivy. To, že chybí kanonýr, mě překvapilo. Před začátkem soutěže jsem věřil, že Durosinmi nebo Papa nastřílí třeba sedm, osm gólů a budou lídři.

Na druhou stranu tři góly a šest asistencí Rafia Durosinmiho je skvělý počin.
To je super číslo. Ale ty jeho góly nám chybí. Čekal jsem větší podporu od krajních hráčů, kteří by naše útočníky podporovali a vytvářeli jim situace, aby mohli střílet góly. Pokud od Durosinmiho nebo Papadopulose chceme, aby dávali góly, tak potřebují servis, centry. Prostě aby je krajní hráči daleko více podporovali. Jinak to v dnešním fotbale nejde. A to je náš další problém.

Několik kmenových hráčů (Čmelík, Šehić, Stropek, Svoboda) je na hostování v jiných klubech. Je nějaká šance, že někdo z nich se zapojí v lednu do přípravy?
V tomto výčtu je pouze jedno jméno, které by se tady mohlo objevit. Zatím bych to ale nechtěl ventilovat.

Jak velké změny se dají čekat v hráčském kádru?
Nechceme velké změny, víme moc dobře, kde nás tlačí bota. Rádi bychom dovedli hráče, kteří by se ihned zařadili do základní sestavy a pomohli nám. Kádr máme poměrně široký, rádi bychom tak tři hráče do základu.

Takže se díváte i na prvoligové hráče?
Nejen na prvoligové. I na druholigové a koukáme i do zahraničí. Spektrum je široké, ale nebude to snadné. Jakmile bude vše podepsané, tak budeme informovat. Ale je konec listopadu, je opravdu brzy.

Museli jste si dlouho lámat hlavu s přípravou? Kvůli MS se končilo netradičně brzy a začátek F:NL je naplánován až na první březnový víkend.
Tolik volna opravdu nepamatujeme. Myslím si ale, že víceméně všechny kluby podnikly podobné kroky. Odpočinek, meziblok, volno a na začátku ledna start přípravy. My se sice potkáme až 16. ledna, ale to už budou mít hráči za sebou týden v individuálním režimu. Samozřejmě pod kontrolou našich trenérů.

Abychom zakončili naše povídání, musíme zmínit fanoušky, kteří zase znají pocit vítězství a hned šestkrát odcházeli ze stadionu s tříbodovou radostí. Navíc v podzimní derniéře dorazila do Karviné Slavia a také téměř tři tisícovky fandů…
….ano, začali jsme zase vyhrávat doma! A bude nesmírně důležité v tom na jaře pokračovat. Fanoušci byli skvělí, jezdili nás podporovat i ven. Věřím, že kdybychom venku získali víc bodů, tak by na domácí zápasy chodili ještě v hojnějším počtu. Jménem klubu děkuji fanouškům za podporu, ať si užijí vánoční svátky a doufám, že jim v novém roce budeme dělat radost. Ještě ke Slavii – mám radost, jakým způsobem jsme ten zápas zvládli. Sice jsme prohráli, ale zápas se mi líbil. Takto se musíme prezentovat i ve všech mistrovských zápasech v jarní části sezóny.

Rozhovory Rozhovory
so 21.1. | redakce

Jiří Ciupa à la Jack Grealish: Pauza byla dostačující

S brankářem a odchovancem MFK Jiřím Ciupou byla probrána dovolená, první týden přípravy i jeho nová image...

út 17.1. | redakce

Tomáš Hejdušek po prvním tréninku: Bylo vidět, že klukům kolektiv chyběl

Po skončení první společné tréninkové jednotky roku 2023 mluvil trenér Tomáš Hejdušek mimo jiné o pozitivním nastavení hráčů, plánu na tento týden, vysvětlil příchody nových tváří a zmínil také zařazení dvou dorostenců a dvou hráčů B-týmu do tréninkového procesu prvního týmu.

pá 6.1. | redakce

Lukáš Budínský: Zimní příprava budou galeje!

V podzimní části zasáhl Lukáš Budínský do devíti duelů a po návratu do karvinského dresu zapsal tři góly a tři asistence. Aktuálně si ještě užije poslední víkend a od začátku nového týdne začne společně s ostatními hráči pracovat na kondici - zatím ještě individuálně pod dohledem sporttesterů.

út 20.12. | redakce

Rajmund Mikuš: Na sebe bych si nevsadil, ale v obraně se cítím lépe než na křídle

Již třetí sezónu kroutí v barvách MFK Rajmund Mikuš! Zatímco v předchozích dvou prvoligových zaznamenal pouze jednu trefu, v té aktuální (druholigové) má na svém kontě čtyři přesné zásahy. Zároveň je nejlepším střelcem týmu.

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Činnost Městského fotbalového klubu Karviná, z.s. byla podpořena Národní sportovní agenturou
logo
Děkujeme JSDH Karviná-Ráj za zajišťování hasičského dozoru při fotbalových utkáních
logo