Generální partner
Světlý režim
11. listopad 2020

ROZHOVOR Z BULLETINU - TOMÁŠ OSTRÁK

Dvacetiletý šikula Tomáš Ostrák patří německému Kolínu nad Rýnem, nyní je ovšem v Karviné na ročním hostování a daří se mu skvěle. Je důležitým článkem základní sestavy, navíc byl premiérově povolán do reprezentační jednadvacítky.

Tomáši, v šestnácti letech jste odešel do Německa. Nebylo to brzy?
Nemyslím si, určitě ne! Vždycky jsem chtěl hrát v zahraničí a jsem rád, že se mi ten krok podařilo udělat takhle brzy. 

Byla Bundesliga vaše vysněná soutěž?

Německo se mi naskytlo. Mohl jsem si dokonce vybrat mezi Kolínem nad Rýnem a Lipskem. Zvolil jsem Köln kvůli takové rodinné atmosféře. Víc jsem prostě věřil lidem v Kölnu a udělalo to tam na mě větší dojem. S odstupem času musím říct, že jsem udělal dobře. Poslední rok jsem byl dokonce kapitánem dorostenecké devatenáctky a v lednu 2019 jsem podepsal profesionální kontrakt. 

Trénoval jste i s bundesligovým A-týmem?

Jo, trénoval. První trénink s áčkem jsem absolvoval druhý den po osmnáctých narozeninách. Vybavuji si, jako by to bylo včera. V den narozenin mi napsal trenér, ať se zítra stavím (úsměv). Byl jsem fakt moc šťastný.

Jak jste na tom byl s němčinou po příchodu do Německa?

Musel jsem se hodně učit, ve škole jsem totiž měl ruštinu. Sehnal jsem si soukromého učitele a dvakrát týdně mě připravoval – to bylo ještě před odchodem do Německa. Takže nějaké základy jsem měl. Po příchodu jsem se zdokonaloval každý den, navštěvoval jsem i „přípravnou třídu“ s tím, abych mohl chodit do klasické třídy. Pět hodin denně jsem piloval němčinu a za rok už jsem se naučil perfektně německy. Hodně mi to dalo!

Oprašujete si němčinu i aktuálně v Česku?

Trochu jo, občas něco prohodím německy s Filipem Twardzikem nebo se svým agentem.

Kdo je největším rivalem Kölnu? Když jsem já byl v tomto německém městě, tak mi připadalo, že místní fanoušci nenávidí Bayern Mnichov. Je to pravda?

To si právě nemyslím. Největším sokem a nepřítelem jsou týmy Bayer Leverkusen a Borussia Mönchengladbach. Zápasy s těmito soupeři jsou doslova šílené, emoce fanoušků jsou neskutečné (smích). Fanoušci Kölnu jsou skvělí, celé město žije fotbalem.

Pojďme do přítomnosti. Na začátku týdne jste obdržel pozvánku do reprezentační jednadvacítky. Potěšilo vás to?

Moc! Je to moje první nominace do téhle kategoriemi a moc si toho vážím. Upřímně říkám, že jsem s tím teď moc nepočítal. Těším se, vždyť jsem v reprezentaci prošel všemi kategorie od U15 po U19 a minulý měsíc jsem figuroval i v záložním týmu reprezentačního A-týmu.

Zápas v Řecku musíte vyhrát a čekat na zaváhání Skotska a Chorvatska.

Je to tak. Doufám, že klukům, kteří odehráli celou kvalifikaci, pomůžu a vybojujeme nakonec postup na EURO.

Už jste zmínil také seniorskou reprezentaci, respektive vaši nominaci do záložního týmu. Jaké to bylo?

Celkem hektické, ale fajn. Jeden den jsem se to dozvěděl a druhý den dopoledne jsem se už musel hlásit v Praze. Po příjezdu došlo na ubytování a podstoupil jsem i test na COVID-19. Všichni jsme byli izolovaní, vůbec jsem nevěděl, kdo další z hráčů byl povolán (smích). Čekalo se na výsledky, odpoledne byla porada a potom i trénink. 

Věřil jste si, že byste mohl do Skotska, kde hrála reprezentace Ligu národů, odletět?

Moc šancí jsem si právě nedával. Bylo nás tam fakt hodně a trenér měl z koho vybírat. Ale jsem rád za tu zkušenost a možnost být členem áčkové reprezentace, byť jen v záložním týmu. 

Po pěti týdnech se znovu rozjíždí FORTUNA:LIGA. Jaké bylo celou dobu pouze trénovat?

Trenéři nám každý týden říkali, že by se snad mohlo začít a pořád nic. Proto jsme všichni moc rádi a těšíme se, že se konečně zase začne. To období bez zápasů bylo opravdu dlouhé, skoro nekonečné. Vůbec to neubíhalo (smích).

Rozhovory Rozhovory
st 7.4. | redakce

Ostrák o EURU: Konec ve skupině byl zklamáním, zároveň šlo o velkou zkušenost

Záložník Tomáš Ostrák se ve druhé polovině minulého týdne vrátil ze Slovinska, kde byl s reprezentační jednadvacítkou na mistrovství Evropy. Jak vnímal a hodnotil celý šampionát, který pro Čechy skončil už po základní skupině, borec reprezentující MFK Karviná?

st 31.3. | redakce

Jan Baránek: Už mi chyběl fotbalový adrenalin

Asistentem Jozefa Webera na lavičce MFK je Jan Baránek. V prvním rozhovoru přibližuje délku rozhodování, zda nabídku přijme, ale také náplň své práce. Rovněž chválí klubové zázemí a tréninkové možnosti.

ne 28.3. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Vlasiy Sinyavskiy

Velký sympaťák, estonský reprezentant Vlasiy Sinyavskiy, mluví plynně třemi jazyky (estonsky, rusky a anglicky). Rozhovor vznikal v ruštině a nový hráč MFK s číslem 99 na dresu prozradil mnoho zajímavostí…

čt 25.3. | redakce

Jozef Weber: Rozhodoval jsem se krátce, argumenty pro návrat byly jasné

Na středeční tiskové konferenci, která proběhla online, se probralo mnoho témat. O čem všem mluvil staronový kouč Jozef Weber?

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo