Generální partner
Světlý režim
18. únor 2021

ROZHOVOR Z BULLETINU - Tomáš Jursa

Odchovanec MFK Karviná Tomáš Jursa se v létě vrátil zpátky do klubu, který ho vychoval a na který nedá dopustit. V rozhovoru hovoří i o svých angažmá na severu Čech či v nedaleké Opavě, s kterou byl krůček od postupu do Evropské ligy.

Tomáši, poprvé od konce září jste se objevil na hřišti – v Teplicích jste odehrál na pravé straně obrany celý zápas. Jak jste se cítil?
Hlavně jsem byl rád, že jsem vůbec nastoupil. První poločas byl seznamovací, sžíval jsem se s taktickými prvky, protože po opravdu dlouhé době jsem hrál na jiné pozici, než na kterou jsem zvyklý. Po přestávce už to bylo v pohodě.

Co vám sedí víc? Střední záložník, nebo pravý bek?
Pravého beka jsem hrával ještě tady na začátku kariéry za pana trenéra Kalvody. Pamatuji si, že v té době zažíval fotbal v Karviné velký boom. Hráli jsme druhou ligu, hrával jsem s ikonami jako Slončík nebo Bolf. A bylo mi jedno, kde hraju. Myslím, že jsem na té pozici vydržel dva roky. Ale jinak jsem celý život střední záložník.

Bylo v plánu, že se vrátíte na hřiště zrovna v Teplicích, kde jste působil?
Nemyslím si, že to byl záměr. Možná osud (úsměv). Při příjezdu ke stadionu se mi vybavily vzpomínky na moje angažmá na severu Čech. S pár lidmi jsem se pozdravil, poznala mě i paní vrátná. To bylo příjemné. 

Jak vzpomínáte na angažmá právě v Teplicích a nedalekém Ústí nad Labem?
V Teplicích to bylo spíš smolné angažmá. V generálce na ligu jsem si zlomil palec a dva měsíce byl mimo. Potom jsem se vrátil, dva měsíce nějakým způsobem odehrál. V zimě se vyměnil trenér, přišel pan Ščasný a ten mi věřil, hrával jsem pod jeho vedením. Celá ta sezóna 2012/2013 nestála za nic, byli jsme na padáka, vyměnili se nějací kluci a já se už moc na hřiště nedostal. Potom přišla nabídka v podobě hostování v druholigovém Ústí nad Labem, tak jsem šel.

Jak se Karviňákovi žilo tři roky na druhém konci republiky?
Pořád je to Česko, sžil jsem se tam poměrně rychle. Bohužel jsem se moc nedostával domů, povedlo se mi to jednou za půl roku. Z toho jsem byl trochu smutný, ale musel jsem to přežít.

Po nějakém čase jste se vrátil blíž k domovu, podepsal jste v Opavě.
Chtěl jsem na Moravu nebo do Slezska, prostě už někam blíž. Šlo hlavně o nový impulz a Opava přišla s tím, že má zájem. Zpočátku, než jsem si našel v Karviné byt, tak jsem bydlel tam, ale později už jsem pravidelně dojížděl. Na Opavu mám moc hezké vzpomínky, zažil jsem tam krásné okamžiky – jeden rok nám k postupu do nejvyšší soutěže scházel bod, pak se už postoupit podařilo. V roce 2017 jsme hráli památné finále MOL Cupu proti Zlínu, byli jsme kousíček od startu v Evropské lize.

Co říkáte na aktuální trable Opavy a její poslední místo v tabulce?
Kádr mají slušný, ale nedávají góly. Všichni si vzpomínáme na nedávnou dohrávku proti Spartě. Opava je přehrávala a Sparta střílela góly – bohužel. To samé minulý týden doma s Brnem. Kdyby vedli po chvíli 2:0, tak nikdo nemůže říct, že by to bylo nezaslouženě. Trápí se střelecky a o tom to je. Se záchranou to budou mít těžké, přeji jim, ať se zachrání. Ale budou to mít složité, když letos padají tři týmy. Potřebují se nastartovat, udělat pár dobrých výsledků. Ale až po našem vzájemném zápase (úsměv).

Tuším, že po pěti a půl letech v Opavě to chtělo v létě další impulz, že?
Ano, cítil jsem to tak. Chtěl jsem domů a vůbec jsem nad tím neváhal. Když přišla nabídka, vzal jsem to. Vždyť je to Karviná, moje srdcovka! Jsem místní a hlavně odchovanec MFK. Mám obrovskou radost, že se v Karviné hraje nejvyšší soutěž, a jakou tady máme fotbalovou infrastrukturu! To je velká paráda.

Pamatujete hodně, proto se zeptám na období, kdy jste tady hrával s Radkem Slončíkem, René Bolfem, Honzou Buryánem a dalšími. Jaké to bylo?
Perfektní. Vedle nich to byla velká škola a hodně jsem se od nich naučil. V kabině také byli super, šlo o lídry. Vedle nich jsem vyrostl!

Je vám přes třicet. Už malinko přemýšlíte, co budete dělat po kariéře?
Ještě chci hrát, proto jsem nad tím ještě moc nepřemýšlel (smích). Ale rád bych jednou zůstal u fotbalu, to je jasné. Mám trenérskou B licenci, v Opavě byla ta možnost, a určitě chci jít ještě výš. Ale skloubit studium A-licence nebo případně PROFI licence s aktivní kariérou? Neumím si to úplně časově představit. Pár let chci ještě hrát a potom se uvidí.

Rozhovory Rozhovory
po 22.11. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Aleš Nešický

Mnoho klubů poznal během své kariéry devětadvacetiletý záložník Aleš Nešický. Věděli jste však, že je spolužákem našeho bývalého hráče Michala Petráně, že hrál s Libercem ještě před rokem Evropskou ligu, anebo že je tatínkem čtyřleté holčičky?

po 15.11. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Kacper Zych

Devatenáctiletý polský útočník a odchovanec MFK Karviná se na začátku této sezóny dočkal svého premiérového gólu v nejvyšší soutěži. S odstupem dvou měsíců vzpomíná na tento zápas, ve kterém si přivodil otřes mozku a musel ze zdravotních důvodů opustit polský národní tým, kam byl premiérově pozván. V rozhovoru však prozradil mnohem víc…

út 2.11. | redakce

Bohumil Páník: Bude to náročné období, ale musíme se s tím vypořádat

Trenér Bohumil Páník přivítal v pondělí odpoledne téměř všechny své svěřence po čtrnácti dnech. V rozhovoru prozrazuje, jak trávil dny v izolaci, jak se mu koučovalo od televize, a jak budou vypadat nejbližší dny...

po 11.10. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Antonín Křapka

Jestli někdo může říct, že zná Mladou Boleslav dokonale, tak je to Antonín Křapka. Defenzivní univerzál byl spjat se středočeským klubem od čtrnácti let. Až v létě, ve svých sedmadvaceti letech, změnil působiště a vydal se přes půl republiky do Karviné…

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Činnost Městského fotbalového klubu Karviná, z.s. byla podpořena Národní sportovní agenturou
logo
×
Odehráno v 15:00
FC Hradec Králové
MFK Karviná
×
Odehráno v 15:00
FC Hradec Králové
MFK Karviná