Generální partner
Světlý režim
28. březen 2021

ROZHOVOR Z BULLETINU - Vlasiy Sinyavskiy

Velký sympaťák, estonský reprezentant Vlasiy Sinyavskiy, mluví plynně třemi jazyky (estonsky, rusky a anglicky). Rozhovor vznikal v ruštině a nový hráč MFK s číslem 99 na dresu prozradil mnoho zajímavostí…

Vlasiy, narodil jste se úplně u hranic s Ruskem v městě Narva. Vaše jméno zní nezvykle, je ruské nebo estonské? 
Jméno je ruské pravoslavné (rusky Vasilij – pozn. autora) a příjmení původně polské. 

Estonsko je jednou ze zemí bývalého Sovětského svazu. Mluví se tam ještě rusky?
Většina lidí, asi 60 % mluví jen estonsky a zbytek umí rusky. Jsou to dva úplně odlišné jazyky, estonština má totiž blíže k finštině.

A doma mluvíte jakým jazykem?
Rusky, ale já umím samozřejmě estonsky, protože jsem chodil do estonských škol.

Jaká je úroveň estonské ligy?

Není tak kvalitní. Nejvyšší soutěž hraje deset týmů, ale jen tři čtyři mají kvalitu. Některé celky hrají na přírodní a jiné na umělé trávě. A každý s každým se střetne čtyřikrát.

Vyhovovalo vám to?
Právě, že moc ne. Aktuální systém české ligy s osmnácti týmy, které si spolu zahrají v sezóně dvakrát, mi vyhovuje víc a je pro mě atraktivnější. Chtěl jsem jít do lepší soutěže. Zatím jsem nastoupil do tří utkání a můžu říct, že vaše liga je určitě náročnější, bojovnější a více se tady běhá. Prostě je lepší!

I přesto, že jste patřil k důležitým hráčům Flory Tallin a získal v nejúspěšnějším týmu Estonska dva mistrovské tituly?
Flora je hodně ambiciózní a určitě nejlepší tým Estonska, ale už jsem chtěl změnu. Nabídek bylo více, ale ta karvinská byla nejkonkrétnější. Na přemýšlení jsem neměl moc času, rozhodl jsem se během pár dnů a vše se dotáhlo během poslední dne českého přestupního termínu.  

V Česku je největším a nejsledovanějším zápasem derby Sparty a Slavie. V Estonsku to asi bude zápas dvou týmů také z hlavního města – Flory Tallin a Levadie Tallin. Souhlasí to?
Ano, to sedí. Je to nejsledovanější zápas. O ostatních zápasech to říct nemůžu, protože úroveň některých týmů je slabší. Není to jako tady, kdy každý může porazit každého. Česká liga je opravdu vyrovnaná a jednoznačně kvalitnější.

Jak je vůbec fotbal v Estonsku populární?
Myslím si, že společně s basketbalem je fotbal nejpopulárnějším sportem u nás. Ale fanoušků moc nechodí, na fotbal přibližně šest stovek. Ale každým rokem se návštěvnost zvyšuje. 

Jste ze severu Evropy, takže mrazivé počasí vám po příchodu do Karviné asi moc nevadilo, že?
Na chladnější počasí jsem zvyklý (úsměv). Když jsem v Karviné podepsal smlouvu, tak tady panovaly teploty kolem deseti stupňů pod nulou. U nás bylo minus dvacet, to je ale normální. I teď, kdy bylo v Karviné kolem nuly, tak u nás v Estonsku bylo minus 14 stupňů Celsia.

Mimochodem, věděl jste, že v Karviné před pár lety působil jeden váš krajan?
Ano, Sander Puri. Hrávali jsme spolu za Nõmme Kalju, kam on přišel právě z Karviné. V kontaktu moc nejsme, potkáme se pouze během reprezentačních srazů.

Za reprezentaci máte zatím sedm startů a figurujete v nominaci na kvalifikaci o MS v roce 2022 v Kataru? 
Rád reprezentuji svou zemi. Zahrál jsem si například proti Severnímu Irsku nebo Makedonii. Byl jsem také v nominaci na utkání proti Německu a Itálii, ale nenastoupil jsem. 

Určitě víte, že kvalifikaci otevíráte domácím utkáním v Tallinu proti České republice...
Vím, je to náš jediný domácí březnový zápas, navíc na stadionu Flory Tallin (úsměv). O tři dny později hrajeme kvalifikaci ještě v Bělorusku a za další tři dny přátelský zápas ve Švédsku. Bude to pro mě zajímavé potkat hráče z české reprezentace, když aktuálně hraji v české lize.

Momentálně jste tady asi sám, že? Neplánujete, že by za vámi někdo z rodiny přijel?
Ano, jsem tady zatím sám a během března se na tom nic nezmění. Možná v dubnu přijede přítelkyně nebo rodiče. Ale nevím, jestli to klapne, protože situace kolem nemoci COVID-19 je nevyzpytatelná. Se všemi jsem ale v dennodenním kontaktu. 


Rozhovory Rozhovory
st 7.4. | redakce

Ostrák o EURU: Konec ve skupině byl zklamáním, zároveň šlo o velkou zkušenost

Záložník Tomáš Ostrák se ve druhé polovině minulého týdne vrátil ze Slovinska, kde byl s reprezentační jednadvacítkou na mistrovství Evropy. Jak vnímal a hodnotil celý šampionát, který pro Čechy skončil už po základní skupině, borec reprezentující MFK Karviná?

st 31.3. | redakce

Jan Baránek: Už mi chyběl fotbalový adrenalin

Asistentem Jozefa Webera na lavičce MFK je Jan Baránek. V prvním rozhovoru přibližuje délku rozhodování, zda nabídku přijme, ale také náplň své práce. Rovněž chválí klubové zázemí a tréninkové možnosti.

ne 28.3. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Vlasiy Sinyavskiy

Velký sympaťák, estonský reprezentant Vlasiy Sinyavskiy, mluví plynně třemi jazyky (estonsky, rusky a anglicky). Rozhovor vznikal v ruštině a nový hráč MFK s číslem 99 na dresu prozradil mnoho zajímavostí…

čt 25.3. | redakce

Jozef Weber: Rozhodoval jsem se krátce, argumenty pro návrat byly jasné

Na středeční tiskové konferenci, která proběhla online, se probralo mnoho témat. O čem všem mluvil staronový kouč Jozef Weber?

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo