10. září 2017

I přes porážku sympatický výkon, Sparta-Karviná 2:0

Karvinští vzdorovali pražské Spartě, ale nestačilo to. V 6. kole HET ligy prohráli o dva góly a opět je zradila koncovka!
AC Sparta Praha
neděle 10.9.2017
2:0
(1:0)
Stadion Letná
Diváci: 9320
Dúbravka – Zahustel, Mareček, Hovorka, Costa – Mandjeck, Sáček (58. Frýdek M.) – Biabiany, Rosický (85. Plavšić), Šural (62. Kadlec V.) – Lafata.
Berkovec - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann (56. Štepanovský) - Panák, Janečka (73. Smrž) - Kalabiška, Budínský (68. Weber), Letić - Ramirez.
Branky: 17. Rosický, 55. Hovorka
Rozhodčí: Nenadál – Koval, Kříž

Oba soupeři nastoupili po reprezentační přestávce v zajímavých sestavách. Karvinský kouč Jozef Weber musel kromě vykartovaného Jana Šislera oželet také zraněného Tomáše Wágnera. Na hrot útoku se tak postavil Eric Ramirez. V záložní formaci se Jan Kalabiška přesunul doprava místo Petera Štepanovského a levou stranu obsadil premiérově Bojan Letić. Pozici Šislera obsadil Filip Panák a na podhrot se vrátil připravený Lukáš Budínský. Sparta překvapila nasazením Tomáše Rosického od první minuty.

Od úvodního hvizdu byla Sparta aktivnější a usadila se na útočné polovině, Karvinští se z tlaku domácích vymanili až ve 13. minutě. Marek Janečka se protáhl do pokutového území, svou přihrávku adresoval na Ramireze, ale s jeho slabým zakončením si Dúbravka poradil. Jednalo se ovšem o nejnebezpečnější akci dosavadního průběhu utkání. Ovšem to platilo jen dvě minuty, potom se za Moravcem zjevil Lafata a ve skluzu o milimetry minul.

V 17. minutě se už domácí dočkali – Zahustel nacentroval na exkapitána reprezentace a Tomáš Rosický uklidil míč přesně do brány, 1:0. Aktivita domácích neutuchala, ale vážnější práci brankář Martin Berkovec neměl. Naopak do zakončení se z rychlého brejku řítil Ramirez, hezky si zasekl a to bylo vše. Další akce hostů zaváněla potrestáním – hezká akce po pravé straně s finální přihrávkou Moravce na Letiće, který na míč ve skluzu na malém vápně nedosáhl a jen se srazil s Dúbravkou.

Karvinští se čím dál víc osmělovali, nebezpečně prodlužoval na zadní tyč Budínský a zastřeloval se Ramirez, který během tří minut spálil dvě obrovské šance, když v první netrefil vůbec bránu a druhou směřoval pouze do rukavic domácího brankáře. Jestliže se první polovina poločasu hrála v režii domácích, tak v té druhé se hráči MFK prezentovali velmi sympaticky a na Letné pořádně domácím zatápěli.

Druhý poločas začal povedenou ranou z hranice vápna z kopačky Budínského, která měla skončit v bráně. Na druhé straně musel míč boxovat Berkovec po bombě Sáčka. V 55. minutě se skóre podruhé měnilo. Po rohovém kopu zůstal zcela osamocený stoper Hovorka, a přestože poprvé se k zakončení nedostal, tak po odrazu od jednoho z karvinských už ano a zvýšil na 2:0.

Karvinští mohli oplatit stejnou mincí - centr po rohovém kopu se snesl na hlavu osamoceného Košťála. Jeho prudký hlavičkový pokus bohužel mířil doprostřed brány. Po zbytek utkání to měli hosté ze Slezska těžké, přesto sympaticky bojovali dál. Trenér Weber poslal na hřiště čerstvé hráče, ale to ke kýženému snížení nevedlo. Dvanáct minut před koncem ještě vyzkoušel pozornost Berkovce přízemní ranou k tyči střídající Frýdek.

Dúbravku se v závěru snažil ohrozit Štepanovský, ale trefil boční síť a poslední šance měli domácí - Plavšić běžel sám na Berkovce, ten ale vytáhl skvělý zákrok. Míč se odrazil k Václavu Kadlecovi a ten překopl prázdnou bránu. Karviná na Letné tentokrát inkasovala o gól méně než v minulé sezóně, ale bodově to vyšlo nastejno - domů jede bez bodového zisku. Přesto v hlavním městě zanechala velmi dobrý dojem.

Domácí trenér Andrea Stramaccioni: „Směrem dopředu jsme odehráli celkem solidní zápas. Směrem dozadu to nebylo optimální, což si všichni uvědomujeme. Jsme rádi, že se nám před derby se Slavií podařilo zvítězit a vstřelit dva góly. Také máme radost, že se nám plně uzdravil tvůrce hry Tomáš Rosický a vstřelil gól.“

Hostující trenér Jozef Weber: „Přestože opakovaně podáváme sympatické výkony, tak se nám stále nevede v koncovce. Začátek byl podle očekávání velice aktivní z domácí strany, my jsme bohužel hráli s moc velkým respektem. Po inkasovaném gólu už to bylo od nás lepší, dostali jsme se do několika situací a zápas byl mnohem vyrovnanější. Klíčový okamžik? Začátek druhé půle a střela Lukáše Budínského, kterou vychytal domácí brankář. Druhý gól utkání rozhodl, pak už jsme neměli sílu na zvrat.“