21. duben 2019

Velikonoční výslužka z Letné! Sparta-Karviná 1:3

Největší vítězství v klubové historii slaví MFK Karviná. Svěřenci Františka Straky dobyli stadion pražského velkoklubu. Dvěma góly se na výhře podílel Tomáš Wágner.
AC Sparta Praha
neděle 21.4.2019
1:3
(0:2)
Stadion Letná
Diváci: 10425
Nita – Chipciu, Radaković, Costa, Hanousek – Sáček, Frýdek (58. Hašek) - Moberg Karlsson, Hložek, Ćivić (63. Zahustel) – Drchal.
Pastornický – Čolić, Krivák, Rundić, Záhumenský – Budínský, Smrž – Ba Loua (90. Moravec), Lingr (86. Bukata), Guba (65. Letić) – Wágner.
Branky: 89. Hašek - 4. a 54. Wágner, 25. Guba
ŽK: Sáček (SPA.)
Rozhodčí: Marek – Vlček, Poživil

Karvinští vyběhli v příjemném velikonočním počasí na trávník Generali Areny bez nemocného kapitána Pavla Dreksy a Martina Berkovce - místo gólmanské jedničky dostal poprvé v lize šanci odchovanec MFK Karviná Martin Pastornický. Naopak aspoň na lavičku už usedl uzdravený Jan Moravec.

Samotný úvod patřil Spartě, mocně se hnal z levé strany do vápna Drchal, jenže v rozhodující chvíli se mu míč zamotal pod nohama. Z další akce to zkoušel do nebezpečného prostoru Ćivić, ale Pastornický míč lapil. Za minutu stadion ztichl, neboť výkop gólmana MFK hrubě podcenil Radaković a Guba poslal vysoký míč před bránu, který podběhl Nita. Tomáš Wágner přeskočil Costu a poslal míč hlavou do opuštěné sítě.

Další minuty se odehrávaly mezi šestnáctkami, míč víc drželi domácí, ale nikterak nebezpeční nebyli. Naopak hosté ze Slezska byli neuvěřitelně produktivní. Sparťané ubránili rohový kop, jenže už ne dlouhý křižný pas z kopačky Vojtěcha Smrže na Ba Louu. Ten se dostal do vápna, pod sebe přihrál Dávidu Gubovi a slovenský ofenzivní záložník poslal hosty do dvoubrankového vedení.

Viditelně otřesení domácí se nezmohli na kloudnou odpověď, navíc Nita si dvakrát pohrál s nervovou soustavou všech příznivců, když si proti Wágnerovi a Gubovi kličkoval v bezprostřední blízkosti brány. Fanoušci své miláčky s poločasovým hvizdem vypískali.

Do druhé půle Sparta vlétla jako uragán, vytvořila si hned standardní situaci, jenže Karlsson trefil z přímého kopu jen karvinskou zeď. Vzápětí obdržel Drchal kolmici od švédské zimní posily a z ostrého úhlu trefil tyč. Míč se odrazil do středu velkého vápna, odkud Hložek nastřelil břevno!

A přišel třetí šok – chybu v rozehrávce domácího týmu potrestal Wágner, když doklepl střelu Ondřeje Lingra. Skóre 3:0 dávalo Karviné velkou naději, že z Letné poprvé v historii neodjede s prázdnou. Navíc desetiminutovka mezi šedesátou a sedmdesátou minutou patřila jednoznačně Karviné, která si se Spartou hrála jako kočka s myší! Kdyby Wágner dosáhl téměř na brankové čáře na přízemní centr od Čoliće, který si neskutečně lehce poradil s Karlssonem, mohl mít hattrick.

Poté děravou domácí obranou proletěli dva střílené centry, ale Sparta měla tentokrát štěstí. V 71. minutě spálil obrovskou šanci Zahustel, kterého fantasticky zblízka vychytal Pastornický – asi klíčový zákrok pozdního odpoledne.  Další šance přicházely, ale domácím chybělo i trochu potřebné štěstí. Deset minut před koncem se Letnou ozývalo z domácího kotle „hoši děkujem“.

Karvinští zvládli duel s noblesou, pět minut před koncem ještě Letić nepochopitelně netrefil opuštěnou bránu z pár metrů, ale v konečném součtu to nevadilo! Kosmetickou podobu výsledku dal střídající Martin Hašek, který výstavní střelou sebral Pastornickému v prvním ligovém startu vychytanou nulu.

Domácí trenér Zdeněk Ščasný: „V tomto zápase jsme pokazili úplně všechno. Jednalo se asi o náš nejhorší výkon, co jsem ve Spartě. Byli jsme na soupeře připravení, bohužel dvě strašidelné chyby všechno zhatily. V poločase bylo devět hráčů zralých na střídání. Nedokážu si vysvětlit, co se stalo.“

Hostující trenér František Straka: „Přijeli jsme na Letnou s pokorou. Hlavně jsme se chtěli dobře prezentovat s cílem hrát dobrý účelný fotbal a zahušťovat střed hřiště s rychlým přechodem. Spartu jsme chtěli potrápit, to se podařilo. Vyhráli jsme zaslouženě a těší mě, jak jsme to zvládli. Kluci bojovali za klub, za sebe a patří jim velký dík.“