29. září 2012

Z Opavy vezeme zlatý bod, Opava-Karviná 1:1

Slezské derby vítěze nemělo. Karvinští na horké opavské půdě doslova vydřeli remízu 1:1 a bodovali podruhé v řadě. Opavu poslal do vedení stoper Kostelný, za hosty vyrovnával až pět minut před koncem Aleš Besta. (foto: František Géla)
SFC Opava
sobota 29.9.2012
1:1
(0:0)
Městský Stadion
Diváci: 1683
Květon – Hrabina, Kostelný, Metelka, Schaffartzik – Partyš (71. Ficek), Wirth (87. Lokša), Sedláček, Šrom - Radzinevičius, Mrázek.
Rakovan – Cverna O., Mikula, Cverna V., Hoffmann – Ciku, Vaněk, Gonda (73. Wojnar), Vladavič – Presl (63. Fischer), Vrána (69. Besta).
Branky: 60. Kostelný – 85. Besta
ŽK: Sedláček - Gonda, Mikula
ČK: 61. Vaněk
Rozhodčí: Mikel - Vysloužil, Tacina

Opavští hnáni svým kotlem fanoušků se na hostující Karvinou vrhli opravdu s chutí. Hned ve druhé minutě se ocitl v obrovské šanci Mrázek, ale výborný zákrok předvedl slovenský brankář v karvinských barvách Matej Rakovan. Do patnácté minuty se v dalších velkých příležitostech ocitli Partyš a Radzinevičius, který trefil břevno. Právě ten dělal karvinské obraně největší problémy i nadále. V další příležitosti ho však předčil stoper David Mikula a byl z toho jen rohový kop. „Se vstupy do utkání máme problém. Navíc Opava hrála opravdu o všechno a na hřišti i v ochozech to bylo vidět,“ uvedl trenér Jan Pánik. Hosté se do útoku dostávali jen sporadicky, takže domácí brankář Květon nic zásadního řešit nemusel.

Druhý poločas začal stejně jako ten první. Opavští se tlačili do útoku a hosté odolávali. Z dálky to zkoušel Mrázek, ale jeho střela letěla těsně nad břevnem. Po hodině hry následovaly tři rohy domácího celku za sebou a z toho posledního se už domácí radovali. Šrom vrátil míč do vápna na Partyše, ten hlavou posunul na Kostelného, který hlavičkou pod břevno poslal Opavu do zaslouženého vedení. O minutu později bylo pro Karvinou zle znovu. Richard Vaněk uviděl po faulu na domácího kapitána Sedláčka červenou kartu a utkání pro něj skončilo. „Kontakt tam byl, ale určitě ne takový, abych dostal přímou červenou kartu,“ říkal po utkání sám Vaněk.

Karvinští se i v deseti lidech snažili vyrovnat. Dost prostoru na střelku dostal Vladavič, ale vychytal ho Květon. Pět minut před koncem se hosté dočkali. Ciku z levé strany centroval a jako buldok se střemhlav po míči vrhl Aleš Besta a vyrovnal. Domácí měli v celém zápase více šancí, ale paradoxně mohli i prohrát. V předposlední minutě šel na Květoně sám Ciku, ale domácí brankář se vytáhl výborným zákrokem.

Utkání tak nakonec vítěze nemělo a skončilo remízou 1:1. Opava tak i nadále zůstává poslední a Karviná se minimálně do neděle posunula na třináctou pozici.

Domácí trenér David Vavruška: „Tento zápas jsme měli vyhrát, bod je pro nás málo. Bohužel po vyloučení karvinského hráče jsme to nezvládli po taktické stránce."

Hostující trenér Jan Pánik: „My jsme si do Opavy přijeli zahrát fotbal. Jenže tak to nejde. Směrem dopředu to bylo slabé, nezískávali jsme potřebné míče, naopak jsme je ztráceli. Také jsme se těžko vyrovnávali s důrazem domácího celku, který hrál, dá se říct o život. Zápas určitě ovlivnilo velmi přísné vyloučení Vaňka, ale za bod jsme pochopitelně rádi."