1. květen 2014

Hutnicko-hornické derby 3:2 pro šťastnější domácí

Karvinští neuspěli ani podruhé za sebou na hřišti soupeře. Společným jmenovatelem obou zápasů byl brzký gól. V Třinci inkasovali svěřenci Josefa Mazury už ve druhé minutě. Nic naplat nebyl ani premiérový gól Lukáše Kurušty v dresu A-mužstva.
FK Třinec
čtvrtek 1.5.2014
3:2
(2:1)

Diváci: 1062
Paleček – Lisický, Vomáčka (46. Motyčka), Čelůstka, Kubáň – Malíř, Hupka, Málek (74. Wojnar), Ceplák – Gulajev, Haša (90. Dedič).
Pindroch - Mikula, Ofori, Koutný, Cverna O. (68. Svatonský) - Fiala, Vaněk (82. Puchel), Gonda, Eismann - Juřena, Halaška (74. Kurušta).
Branky: 2. Haša, 45. z pen. Gulajev, 69. Ceplák – 37. Gonda, 79. Kurušta
ŽK: Kubáň, Haša, Gulajev - Vaněk, Kurušta, Mikula
Rozhodčí: Zelinka - Gallo, Plesar

Fotbal, který se musel líbit, celkem pět gólů a solidní návštěva v krásném počasí. Slezské derby zvládl lépe domácí Třinec a díky třem gólům zvítězil. Karvinští z posledních dvou zápasů nemají ani bod. Důvodem jsou především hloupě inkasované branky. Pozitivní je určitě premiérová branka Lukáše Kurušty v dresu áčka a pár odehraných minut věkem dorostence Erika Puchla.

Trenér Mazura poslal do utkání dva útočníky. Po trestu se vrátil Juřena, kterého na hrotu doplnil Milan Halaška, pro něhož to byla premiéra v základní sestavě v karvinském dresu. Utkání před oběma tábory fanoušků - z Karviné dorazil celý autobus, začalo pro hosty stejně špatně jako v sobotu ve Zlíně. Hned ve druhé minutě totiž obrana chybovala a domácí Haša otevřel skóre do odkryté branky - 1:0. Nutno podotknout, že Karvinští nijak otřeseni nebyli a sympaticky se snažili hrát dál.

Ve 21. minutě mohl vyrovnat aktivní Halaška, ale na gólmana Palečka si střelou na bližší tyč nepřišel. Karvinští byli i přes inkasovaný gól opticky lepší a hrálo se především na polovině domácích. Aktivita se Mazurovým svěřencům vyplatila a osm minut před pauzou bylo vyrovnáno. Přetažený centr na Matěje Fialu ještě gólman Paleček zlikvidoval, ale na dorážku Michala Gondy z hranice šestnáctky už neměl – 1:1.

Jeden ze zásadních okamžiků se odehrál krátce před uplynutím řádných pětačtyřiceti minut. Prince Ofori podle sudího Zelinky fauloval ve vápně Čelůstku a byla nařízena penalta. S tou si poradil Gulajev, byť gólman Pindroch směr jeho střely vystihl – 2:1.

Prvních patnáct minut druhého dějství moc vzrušení nepřineslo. Až přišla 62. minuta. Eismannův centr vypadl Palečkovi z rukavic a Richard Vaněk dorazil míč do sítě. Rozhodčí Zelinka však zapískal Vaňkův faul a navíc mu udělil žlutou kartu za rozčilování. „Jsem opravdu zvědavý, až se na tento moment podívám na DVD,“ prohodil na pozápasové tiskové konferenci trenér Karviné Josef Mazura.

Za dalších sedm minut se Třinečtí po další chybě karvinské defenzivy dostali do dvoubrankového vedení. Ofori zaváhal při rozehrávce a první gólový střelec tohoto utkání Haša předložil míč úplně volnému Ceplákovi, pro kterého nebyl problém trefit prázdnou bránu – 3:1. Karvinští se však ani tentokrát nevzdali a díky střídajícímu Lukáši Kuruštovi snížili a závěrečných téměř dvanáct minut slibovalo zajímavý závěr.

Ještě před Kuruštovým gólem však mohl hlavou snížit Matěj Fiala, ale perfektní zákrok vytáhl gólman Paleček. Ale po následném rohovém kopu se na zadní tyči prosadil nechytatelnou dorážkou pod břevno už zmiňovaný Kurušta - 3:2. V závěrečných minutách se Třinec nikam nehnal a hosty do šancí nepouštěl. Skóre se tak již nezměnilo a domácí tak oplatili Karviné podzimní porážku.

Domácí trenér Karel Kula: „Diváci viděli derby, jaké má být. Nenudili se a za hezkého počasí viděli celkem pět gólů. Karvinští nám dvě branky po svých chybách darovali, ale o tom je fotbal. Neříkám, že jsme byli lepší, ale šťastnější určitě a tímto vítězstvím jsme udělali velký krok k záchraně, což mě velmi těší.“

Hostující trenér Josef Mazura: „Viděli jsme dobré utkání, ve kterém naši hráči dřeli jako koně a za to jim musím poděkovat. Velmi mě mrzí, že dostáváme góly po obrovských chybách. Opět jsme inkasovali v samotném začátku a musíme to pak těžce dotahovat. Kýžený bod nemáme a je to škoda. K penaltovému okamžiku bych se nechtěl vyjadřovat, ale jsem velmi zvědavý na moment, kdy Richard Vaněk vyrovnával na 2:2, ale sudí zapískal jeho faul na gólmana Palečka."