28. červenec 2013

Skvělý vstup do sezóny, Varnsdorf-Karviná 1:2

Karvinští vyloupili Varnsdorf a ze severu Čech, kde se často nevyhrává, vezou úvodní tři body v novém ročníku Fotbalové národní ligy. O výhru se zasloužili především střelci obou branek, Admir Vladavič a Matěj Fiala.
FK Varnsdorf
neděle 28.7.2013
1:2
(0:1)

Diváci: 610
Porcal – Zbrožek, Filip, Tvaroha – Kotiš, Cana (41. Daníček), Jakobovský, Rudnytskyy – Mikinič (56. Breite), Volf (68. Synek), Schubert.
Paleček - Hoffmann, Mikula, Jovanovič, Knötig - Vaněk, Hottek - Ciku (71. Fiala, 89. Gonda), Vladavič, Eismann - Mišinský (81. Legierski).
Branky: 89. Kotiš z pen. - 34. Vladavič, 73. Fiala
ŽK: Daníček - Ciku, Knötig, Paleček
Rozhodčí: Kalenda – Vaňkát, Pilný

Karvinský trenér Mazura mohl v tropickém počasí počítat od úvodní minuty s dvěma důležitými hráči. Jak Elvist Ciku, tak Vladimír Mišinský byli na zápas po zdravotních problémech připraveni. Neméně důležitý byl cit pro vystřídání. Dvacet minut před koncem odešel Ciku, kterého nahradil Matěj Fiala. Byl to právě on, kdo dal rozdílovou branku, která se nakonec ukázala býti vítěznou. „Elvist nějakou dobu netrénoval a v tomto počasí toho už měl plné zuby, proto jsme na hřiště poslali čerstvého Matěje Fialu. Ten gólovou situaci po prodloužené hlavě vyřešil výborně,“ chválil Mazura.

Důležitým faktorem utkání bylo bez úhony přežitých prvních dvacet minut, ve kterých měli domácí hráči dvě velké šance, ale gólman Lukáš Paleček ukázal své kvality a zkušenost při šancích Tvarohy a Zbrožka. Karvinští poprvé opravdu nebezpečně zahrozili po dvaceti minutách, kdy to z úhlu zkoušel Pavel Eismann, ale gólman Porcal i s trochou štěstí míč vyrazil reflexivně vyrazil. Ve 34. minutě přišel první gólový okamžik. Vladavičovi výborně přiťukl Mišinský a bosenský fotbalista postupoval do vápna, kličkou obehrál domácího obránce a mezi nohama brankáře Porcala poslal Karvinou do vedení, 0:1.

Krátce po změně stran spálil nejlepší karvinský střelec minulé sezóny, Vladimír Mišinský, další šanci. Jeho střela z bezprostřední blízkosti šla totiž mimo. Poté přebrali iniciativu opět Varnsdorfští, ale hosté z Karviné se všemu ubránili a naopak sami udeřili zásluhou Matěje Fialy. Ten byl na hřišti sotva dvě minuty, když se dostal do finálního zakončení po výborném dlouhém nákopu Palečka a prodloužené hlavičce jednoho ze spoluhráčů. Koncovku vyřešil správně, tedy gólově, 0:2. Kdo si myslel, že to domácí zabalí, byl na omylu. V poslední pětiminutovce zatlačili a podařilo se jim z penalty snížit. „Domácí hráč to udělal v šestnáctce výborně, penalta byla,“ uznal kouč Mazura. Míč si postavil penaltový specialista Matěj Kotiš a uspěl, 1:2.

To však bylo všechno. Karvinští se tak mohli radovat v extrémním počasí z tříbodového zisku. Tato výhra je zároveň výbornou pozvánkou na neděli, kdy v prvním domácím utkání přivítají exligový Hradec Králové, který v derby s Pardubicemi remizoval.

Domácí trenér Zdenko Frťala: „Věděli jsme, že Karviná bude spoléhat na brejky. Ona svoje šance využila, my ty svoje trestuhodně ne. Z výsledku neděláme tragédii, jsme na začátku sezóny. Kluci na hřišti nechali ve vedru úplně všechno."

Hostující trenér Josef Mazura: „Jsme pochopitelně velmi spokojení. Kluci zápas odjezdili naplno a vydali se ze všech sil. Velkým plusem byla přítomnost od samotného úvodu Cika a Mišinského. V úvodu zápasu nás výrazně podržel brankář Paleček. Postupem času nám začali vycházet brejkové situace a po jedné z nich jsme se ujali vedení. Slušné šance měli ještě Mišinský a Eismann. Ve druhé půli nám vyšlo střídání, což se ukázalo jako rozhodující. Škoda penalty, kterou rozhodčí pískl asi správně. Druhá věc co mrzí, je zraněný kotník Matěje Fialy, který musel chvíli před koncem vystřídat.“