Historie MFK KARVINÁ
|
Klub MFK Karviná, založený roku 2003, je pokračovatelem slavného klubu SK Fryštát, jenž vznikl na rozhraní let 1920/1921 přejmenováním z ČAFK Karviná (Český atletický fotbalový klub).
SK Fryštát
SK Fryštát zahájil svou činnost na hřišti pod Okresním soudem v Karviné a v roce 1924 se stěhuje do míst, kde v současné době působí MFK OKD Karviná. V roce 1928 opět mění působiště a stěhuje se na Sokolský stadion v Karviné – Fryštátě. Po druhé světové válce začíná výstavba nového stadionu v místech dnešní VZP. Jenomže v roce 1963 stadion ustupuje rozvoji města. Mezi největší úspěchy SK Fryštát patří vítězství nad mistrem Polska Cracovií Kraków 5:3 a 1. místo ve fotbalové župě a s tím spojený postup do divize (1936). V roce 1963 dochází ke sloučení s Tatranem Ráj (ČSAD Karviná) a vzniká nový subjekt TJ NHKG Karviná.
TJ NHKG Karviná
TJ NHKG Karviná se vrací v roce 1967 na hřiště dnešního MFK OKD Karviná. Začíná výstavba nového stadionu, která je dokončena v roce 1969. Největší zásluhu na výstavbě a dokončení měl tehdejší předseda TJ NHKG Karviná ing. Ervín Špok.
9. září 1963 se na hřišti TJ NHKG odehrál zápas mezi domácím týmem a družstvem internacionálů, jehož branku hájil bývalý nejlepší brankář světa František Plánička. Napínavé utkání nakonec skončilo remízou 4:4 (3:3), když branky za TJ NHKG vstřelili tito borci: Foltýn, Korbas, Mičulka, Kováč. Za internacionály se prosadili: Ipser 2, Ludl, Trubač.
Další slavný okamžik pro TJ NHKG Karviná nastal 1. června 1971. V rámci oslav 50. výročí TJ NHKG si karvinští pozvali zdatného soupeře – mistra Polské republiky Górnik Zabrze.
Slavný Górnik Zabrze přilákal do hlediště přes 7000 diváků, kteří se těšili na zvučná jména polských reprezentantů (Lubański, Gomola, Deja, Szoltysik, Wilczek, Wraży). Fotbalisté TJ NHKG pod vedením trenéra Mokrohajského nastoupili v tomto složení: Tureček – Gocis, Píšek, Skokan, Michna – Poisl, Hastík, Václavíček – Jankulovský, Tondra, Koštěl. Přestože Górnik Zabrze nastoupil v nejsilnější sestavě, odvezl si z Karviné překvapivou porážku 1:0.
20. října 1971 se TJ NHKG Karviná v rámci Čs. poháru utkala na Julisce s nejslavnějším československým klubem Duklou Praha, které vyhrála 4:0 (3:0). V sestavě Dukly se představili tito hráči: Kislinger – Novák, Samek, Vojkůvka – Dvořák, Geleta, Štrunc – Dyba, Kurucz, Bičovský, Herda.
V roce 1993 byla TJ NHKG Karviná přejmenována na TJ Jäkl Karviná.
MFK Karviná
V roce 2003 dochází k vystoupení ze svazku s TJ Jäklem Karviná a vzniká nový Městský fotbalový klub (MFK), který odkupuje od JUDr. Zemka fotbalová práva k mládežnickým soutěžím s cílem zabránit zániku kopané na území města. Přes velmi tíživou situaci, kdy bylo nutno vyřešit veškeré dluhy FC Karviná, se podařilo funkcionářům klub stabilizovat a nastavit podmínky k fungování na profesionální bázi. V této době dochází také k modernizaci Městského stadionu (rekonstrukce tribuny a stavba budovy sloužící jako zázemí klubu, stavba hřiště s umělým povrchem, výstavba hřiště s umělým povrchem na stadiónu Kovony).
V sezóně 2003/2004 se daří MFK Karviné postoupit z krajského přeboru do divize. Další postup, tentokráte do MSFL, následoval v roce 2006. Po dvou letech strávených v Moravskoslezské fotbalové lize odkupuje MFK Karviná v roce 2008 fotbalová práva na 2. ligu od Sigmy Olomouc B. V sezóně 2008/2009 se stává generálním partnerem společnost OKD, což vede ke změně názvu klubu na MFK OKD Karviná.
Premiérovou sezónu ve druhé nejvyšší soutěži zakončil klub na osmém místě se ziskem 43 bodů, stejné umístění si karvinští fotbalisté připisují i o sezónu později. První větší úspěch v novodobé historii klubu přinesl soutěžní ročník 2010/2011, MFK OKD Karviná se pod vedením trenéra Karla Kuly díky skvělým jarním výkonům vyšplhala na čtvrté místo v druholigové tabulce. Největším úspěchem ve dvacetileté existenci klubu je dozajista vítězství ve Fotbalové národní lize 2015/2016 znamenající postup mezi absolutní českou špičku. Právě s postupem mezi nejlepší se pojí úspěšná rekonstrukce stadionu, Městský stadion v Karviné-Ráji patří se svým zázemím mezi nejmodernější stadiony v České republice. Kapacita je dostačující – 4833 míst. V Karviné se na prvoligový fotbal chodilo šest sezón. Od léta 2022 se ale v padesátitisícovém městě hraje opět hraje jen druhá nejvyšší česká fotbalová soutěž.
Klub aktuálně disponuje dvěma týmy dospělých a šestnácti mládežnickými týmy včetně jednoho dívčího. Městský fotbalový klub Karviná se stará o volnočasové aktivity více než čtyřem stovkám dětí ve věku od 6 do 19 let převážně z Karviné, ale i blízkého okolí. Zázemí? Tři sportovní areály, šest travnatých hřišť, tři povrchy s umělou trávou, tělocvična, hala a dvě nadstandardně vybavené posilovny. Městský fotbalový klub Karviná je držitelem statutů SCM (Sportovní centrum mládeže) a SpSM (Sportovní středisko mládeže).
Velmi úzká je spolupráce s jednou z nejmodernějších základních škol v Moravskoslezském kraji – ZŠ a MŠ Dělnická. Hráči do 15 let z převážné většiny navštěvují právě tuto základní školu, kde je s nimi cíleně pracováno v návaznosti na rozvoj tělesných a sportovních aktivit. Od začátku školního roku 2016/2017 do konce školního roku 2021/2022 v Karviné fungovala pod záštitou Fotbalové asociace České republiky Regionální fotbalová akademie Moravskoslezského kraje. Ta byla určena pro nejtalentovanější fotbalisty z jednotlivých klubů v našem kraji. Ti se vzdělávali právě na ZŠ a MŠ Dělnická, bydleli na internátu a rozvíjeli svůj talent pod vedením profesionálních trenérů – šlo o společný sportovně-vzdělávací proces. Kvalitní práci s mládeží dokreslují pravidelné nominace do mládežnických reprezentačních výběrů, či mimo jiné přestupy dvou nadaných fotbalistů do nejslavnějších klubů v ČR – Filip Panák zamířil do Sparty Praha a Ondřej Lingr do Slavie Praha.
ROZHOVOR Z BULLETINU - Filip Vecheta
S nejlepším střelcem týmu jsme probrali jeho formu, ochrannou masku a blížící se baráž národního týmu do 21 let. A perlička – věděli jste, že si Filip Vecheta první zlomeninu nosu přivodil v zápase dorostu Slovácka u nás v Karviné?
ROZHOVOR Z BULLETINU - Kristián Vallo
Pravý obránce či záložník Kristián Vallo v rozhovoru vypráví o své mateřské Žilině, ale hlavně o Polsku, kde hrál čtyři sezóny a poprvé tam „přičuchl“ i k házené, kterou do té doby vůbec nesledoval. Aby ne, když Wisla Plock ukončila dvanáctiletou nadvládu Kielců…
ROZHOVOR Z BULLETINU - Denny Samko
Osm prvoligových startů doposud nasbíral záložník Denny Samko ve své kariéře – všechny v dresu MFK po svém letním příchodu. A na první gól nečekal dlouho, dočkal se v šestém kole v Teplicích. V rozhovoru mluvil čtyřiadvacetiletý záložník o svém mateřském klubu, nejvyšší soutěži nebo brzkém začátku utkání…
ROZHOVOR Z BULLETINU - Jakub Lapeš
Novou sezónu začal na lavičce, ale od poloviny srpna a domácího utkání s Bohemians je brankářskou jedničkou. Nutno podotknout, že výkony Jakuba Lapeše v bráně MFK jsou výborné, o čemž svědčí i slova hlavního kouče Martina Hyského, který po každém zápase pětadvacetiletého gólmana chválí.