5. listopad 2023

Smrtící údery zkraje druhé půle, Karviná-Baník Ostrava 1:3

Slezské derby nabídlo kvalitní podívanou před výbornou kulisou a čtyři góly. Bohužel hned tři vstřelili hosté, kteří v Karviné prohrávali. Karvinští pod trenérem Jarábkem poprvé padli v domácím prostředí.
neděle 5.11.2023
1:3
(1:0)
Městský stadion
Diváci: 4833
FC Baník Ostrava
Holec - Moses (90. Bederka), Krčík, Svozil, Čurma - Boháč (60. Žák), Čavoš - Memić (69. Doležal), Budínský (60. Ezeh), Iván (60. Papalele) - Adeleke.
Letáček – Kpozo, Lischka, Pojezný, Ndefe (80. Juroška) – Boula – Buchta, Rigo, Kubala (73. Klíma), Ewerton (85. Frydrych) – Tanko (73. Šín).
Branky: 25. Budínský - 53. a 58. Buchta, 49. Ewerton
ŽK: Čavos - Tanko, Juroška
Rozhodčí: Rouček – Hájek, Leška

Nakonec nadstandardní prvoligový duel se hrál před vyprodaným stadionem, ve kterém nemohl trenér MFK využít služby Jiřího Fleišmana. Na pravý kraj obrany šel David Moses, vlevo hrál Matej Čurma. Po karetním trestu se vedle Dávida Krčíka vrátil do stoperské dvojky Jaroslav Svozil.

Před úvodním hvizdem se oficiálně s bohatou kariérou rozloučil Michal Papadopulos a aplaudoval mu celý stadion. Úvod vyšel hostům, kteří byli lepší a nebezpečnější. První šanci z kopačky Buchty skvěle zlikvidoval Dominik Holec v bráně. V další šanci na levé straně neuspěl proti Holcovi ani Filip Kubala – karvinský gólman vytěsnil míč na roh. A do třetice Baník – z dálky natáhl Buchta a jen těsně minul. To vše v úvodní desetiminutovce.

Pak se hra vyrovnala a v 25. minutě se domácí ujali vedení. Na hranici vápna viděl pod sebou Memić kapitána Lukáše Budínského, ten se zaseknutím zbavil obránce a levačkou k tyči nedal Letáčkovi vůbec žádnou šanci! Hráčům v bílém narostla křídla a byli na hřišti lepší. Dvoubrankové vedení jim mohl zajistit Amar Memić, který překonal Letáčka, ale na brankové čáře vyhlavičkoval míč do bezpečí Pojezný. Pak se ještě Letáček vytáhl proti střele Čavoše pod břevno.

V závěru poločasu mohlo být srovnáno, avšak Dominik Holec vytáhl zákrok, za který by se jistě nestyděli ani nejlepší gólmani na světě. Neskutečným způsobem vychytal Tanka, který mu udělal kličku a střílel do prázdné brány. Nigerijec v dresu Baníku jen potvrdil, že na Karvinou se mu nedaří – v závěru minulé sezóny ještě v dresu Varnsdorfu nedal snad čtyři tutovky.

Vstup do druhé půle domácím vůbec nevyšel a během devíti minut bylo po zápase. I když – stačilo, aby Adeleke s Budínským lépe vyřešili svou akci a mohlo být všechno úplně jinak. Z protiútoku exkarvinský Ndefe posadil centr na hlavu Ewertona číhajícího na zadní tyči a bylo srovnáno. Za několik minut už Baník vedl po narážečce Kubaly s Buchtou. Druhý jmenovaný trefil přesně!

To však ještě nebylo vše – krátce před hodinou hry se po rohovém kopu trefil šajtlí znovu Buchta a zápas rozhodl. Zbývajících třicet minut se dohrávalo jen z povinnosti, Baník si zkušeně svůj náskok hlídal a domácí neměli šanci duel aspoň zdramatizovat. Naopak čtvrtý gól měl na kopačce Šín, ale Holec má v posledních zápasech opravdu formu jako hrom. Sudí Rouček nastavil pět minut, poté již atraktivní duel ukončil.

Domácí trenér Juraj Jarábek: „Baník měl sice lepší vstup do utkání, ale vzchopili jsme se a šli do vedení – při troše štěstí to mohlo být i 2:0. Pochvala za první půli. Po přestávce se rozhodlo za devět minut, takto jsme si vstup do druhé půle nepředstavovali. Při takové kvalitě soupeře se výsledek už těžko otáčí. Pak už si soupeř utkání užíval, byl lepší a zaslouženě vyhrál.“

Hostující trenér Pavel Hapal: „Výborný zápas od začátku do konce. Domácí nás po našich nevyužitých šancích potrestali. Ve druhé půli jsme chtěli být trpěliví a čekat na příležitosti. Třikrát jsme skórovali, zápas rozhodli a ve zbytku jsme už nechtěli chybovat.“