3. říjen 2020

Dva údery po přestávce = tříbodový export! Brno-Karviná 0:2

Perfektní! Karvinští vybojovali důležité tři body na půdě nováčka z Brna a před druhou reprezentační přestávkou a po šesti odehraných kolech mají na svém kontě výborných devět bodů. O výhře rozhodli hosté po změně stran proměněnou penaltou Qoseho a premiérovým gólem Ostráka.
FC Zbrojovka Brno
sobota 3.10.2020
0:2
(0:0)
Městský stadion Srbská
Diváci: 1913
Šustr – Štepanovský, Šural, Hlavica, Moravec – Reiter (77. Šumbera), Vaněk (66. Koudelka), Sedlák, Hladík (53. Fousek) – Přichystal, Růsek.
Neuman – Ndefe, Eduardo, Šindelář, Twardzik – Mikuš (70. Smrž), Herc (87. Dramé), Qose, Bartošák (83. Jean Mangabeira) – Ostrák (83. Guba) – Papadopulos (87. Haša).
Branky: 58. z pen. Qose, 67. Ostrák
ŽK: Růsek, Šural (oba BRN.)
ČK: 84. Růsek (BRN.)
Rozhodčí: Královec – Mokrusch, Dohnálek

Základní sestava nedoznala oproti domácímu zápasu s Mladou Boleslaví žádné změny. Stejné zůstalo také rozestavení. V dresu soupeře se v základu objevili dva exkarvinští hráči – s kapitánskou páskou Peter Štepanovský a na levé straně obrany Jan Moravec.

Hosté z Karviné si hned ve čtvrté minutě vytvořili dvě stoprocentní šance, nejprve nepochopitelně neskóroval z malého vápna po skvělém centru Bartošáka hlavičkující Rajmund Mikuš, dorážku vzápětí už jeden z domácích dorážku Herce zblokoval – každopádně Šustr v domácí bráně předvedl superzákrok. První vzrušení v obraně hostů nastalo až v patnácté minutě. Chyba a ztráta ve středu pole, rychlá a přesná přihrávka Přichystala na Hladíka, ale ten mířil v dobré pozici uvnitř vápna těsně vedle.

V jednadvacáté minutě hasil nebezpečí po rohu a následném závaru pohotový Vladimír Neuman, který nastoupil do třetího ligového utkání v kariéře. Za tři minuty už se možná Brněnští radovali, ale na poslední chvíli zabránil pohromě skvělým skluzem Eduardo, čímž zabránil zakončit Přichystalovi.

Zbytečná ztráta uprostřed hřiště v podání Christiána Herce vedla k dalšímu rychlému brejku, který podnikl a nakonec i odcentroval Štepanovský, ale našel pouze připraveného Ndefeho a ten uklidil míč do bezpečí. Zahrozili i hosté – zdánlivě ztracený míč vybojoval na levé straně Twardzik, nacentroval jej na přední tyč, kam si naběhl Tomáš Ostrák, ovšem posila z bundesligového Kölnu zamířila v těžké pozici ve skluzu pouze nad bránu. Docela zajímavý a bojovný duel v první půli gól nenabídl.

Druhý poločas začal velkou šancí Brna, Neuman však vytáhl perfektní zákrok zblízka proti Přichystalovi. Krátce před hodinou hry chyboval gólman Šustr, dotírajícího Papadopulose fauloval a nařízenou (videorozhodčím potvrzenou) penaltu proměnil ála Antonín Panenka albánský záložník Kristi Qose - 0:1. Z protiútoku vytáhl další perfektní zákrok Vladimír Neuman, tváří v tvář proti němu neuspěl host z Baníku Reiter.

V tu chvíli to na hřišti vypadalo, jako by hostům vedoucí gól ublížil a velice nebezpeční byli domácí. Udeřilo však znovu na druhé straně. Domácí rychlý brejk Karvinští zastavili, přišel rychlý nákop dopředu, Tomáš Ostrák se zbavil Hlavici a do protipohybu gólmana Šustra zvýšil karvinské vedení – 0:2! Patnáct minut před koncem zahrávali hosté z Karviné volný přímý kop, Bartošák se toho ujal skvěle a ještě lepší zákrok předvedl domácí brankář.

Konec nadějí pro domácí znamenala druhá žlutá karta pro Růska sedm minut před koncem. Závěr se dohrával a byl rozkouskován střídáními. Ale gólovky by se ještě našly – Guba utíkal ze strany na Šustra, ten ho skvěle vychytal. Gólové parametry měl i pokus z osmnácti metrů od Haši, jenže do střely se nachomýtl Smrž a byl trefen do ramena. To ale nakonec nikomu vůbec nevadilo. Karvinští si mohli po závěrečném hvizdu užít tříbodovou radost!

Domácí trenér Miloslav Machálek: „Naše výkony se neustále opakují, není to náhoda. V některých věcech nám schází kvalita, porážíme se sami vlastními chybami. Myslím si, že jsme nebyli horším týmem, měli jsme minimálně tři jasné příležitosti. Když je ale nedáte, stáváte se tím horším týmem. Musíme přečkat tohle období a po reprezentační přestávce opravdu začít reprezentovat Brno na úrovni, jakou si představujeme my i naši fanoušci.“

Hostující trenér Juraj Jarábek: „Pro fanoušky to byl dobrý zápas ovlivněný silným větrem. Měli jsme dobrý úvod, Brno hrozilo přes naše krajní beky, tam měli domácí pár náznaků.  Po proměněné penaltě z nás spadla zodpovědnost, začali jsme hrát lehce a naopak Brno hrálo vabank. Z toho pramenil druhý gól Ostráka, to bylo fantastické. Chválím celý tým, je to týmové vítězství a hráči do puntíku splnili taktický plán. Tří bodů před reprezentační přestávkou si velmi vážíme.“