14. duben 2024

Odolnost, odhodlání a bod! Baník Ostrava-Karviná 2:2

Dvakrát Karvinští ve slezském derby prohrávali, ale ukázali velký charakter a utkání nakonec skončilo remízou 2:2, z které asi neměl radost ani jeden tým. První ligové trefy a zároveň i premiérové v dresu MFK zapsali Martin Regáli a Andrija Ražnatović.
FC Baník Ostrava
neděle 14.4.2024
2:2
(1:0)
Městský stadion Ostrava
Diváci: 12296
Letáček – Blažek, Frydrych, Lischka – Rusnák, Rigo (66. Šín), Boula, Ewerton, Buchta (59. Kpozo) – Klíma (79. Adediran), Tanko (59. Kubala).
Holec – Traore, Svozil, Bergqvist – Raspopović (78. Kačor), Boháč, Čavoš (78. Budínský), Moses (78. Ayaosi), Ražnatović – Iván (46. Regáli), Adeleke (46. Ezeh).
Branky: 19. a 74. z pen. Ewerton - 63. Regáli, 80. Ražnatović
ŽK: Rigo, Blažek, Adediran - Regáli
Rozhodčí: Machálek – Caletka, Žurovec

Slezské derby musel oželet zraněný Dávid Krčík, kterého nahradil v tříčlenné stoperské řadě Aboubacar Traore. Hrát nemohli ani Amar Memić či Jiří Fleišman. Od úvodního hvizdu hýřil domácí tým aktivitou a příliš hostům nepůjčoval míč. A po čtyřech minutách byl ve Vítkovicích k vidění první gól – Tanko však byl v ofsajdu a neplatil.

Domácí dobývali hostující obranu, ale bezúspěšně. A ve čtrnácté minutě mohlo být veselo na druhé straně. Odražený míč po rohovém kopu napálil Patrik Čavoš do břevna, dorážku z jasné pozice pak Adeleke neproměnil – gólman Baníku Jiří Letáček s pomocí tyčky zázračně odolal.

O pět minut později byla k vidění velká paráda. Ztrátu míče potrestal z neskutečné vzdálenosti cca 60 metrů Ewerton nádherným gólem, na který bude právem pyšný. Do přestávky se toho již nic moc zajímavého nestalo, a do kabin tak šli domácí s jednogólovým náskokem.

Do druhé půle slezského derby sáhl realizační tým k výměně Adelekeho s Ivánem – místo nich šli na trávník Regáli a Ezeh. A ukázalo se to jako výborný tah, jelikož právě Martin Regáli dostal na konci dvaašedesáté minuty míč do běhu, proběhl kolem stopera Frydrycha a povedeným obstřelem překonal Letáčka v domácí bráně!

Ještě předtím byl Letáček v trojí permanenci, ale se všemi pokusy hostujících hráčů si poradil. Baník už tak nekousal a možná byl překvapený z velice dobré hry soupeře. Jenže vše se na chvíli „sesypalo“ po faulu Raspopoviće na unikajícího Kubalu. Sudí Machálek musel písknout penaltu. Tu s přehledem proměnil Ewerton a svým druhým gólem vrátil Baníku vedení.

Domácí byli při chuti, v dalších minutách měl šanci Kubala, ale Holec byl pozorný. Karvinští se nevzdali, dál dřeli a byli za to náležitě odměněni. Pěknou kombinační akci okolo šestnáctky zakončil po přiťuknutí od Ezeha černohorský krajní univerzál Andrija Ražnatović a bombou levačkou pod břevno nedal Letáčkovi šanci.

Víc se už v posledních minutách nestalo, Karvinští v Ostravě znovu neprohráli, domácí poprvé po třech kolech zaváhali.

Domácí trenér Pavel Hapal: „Jsme zklamaní z výsledku, byť jsme si paradoxně připsali bod na mužstva, co jsou kolem nás. Karviná byla důraznější, obětavější - v tom nás trošku předčila. My byli nepřesní v kombinaci, dlouho to trvalo, bylo tam hodně slabších výkonů, což jsme nečekali.“

Hostující trenér Marek Bielan: „Byl to zápas dvou poločasů. V prvním jsme byli hodně nervózní a dělali jsme zbytečné chyby ve středu hřiště. Druhá půle byla lepší a kluci na sto procent splnili naše pokyny. Vyšla nám i střídání a Regáli se konečně trefil. Jsem za něho šťastný. Posledních třicet minut jsme byli lepší než soupeř, penalta proti nám byla jasná. Nevím proč, ale nějakým způsobem jsme s celým realizákem věděli, že tady neprohrajeme. Je to skvělé a máme naději do dalších bojů.“